TOKIO, Vlada Japana je poboljšala ocjenu ekonomske situacije u zemlji, treći mjesec uzastopno. Vlada Japana ukazuje na smanjenje deflatornih pritisaka i korist od labavljanja novačno-kreditne i budžetske politike, objavljili su mediji u Tokiju.
Ekonomisti japanske vlade navode, u julskom izvještaju, da se privreda njihove zemlje sada oporavlja i na dobrom je putu da ostvari solidan rast nakon dužeg perioda pada ili stagnacije.
“Nedavni rast cijena ukazuje na smanjenje deflacije”, navodi se u istom izveštaju.
U drugoj analizi vladinih eksperata se ocjenjuje da je Japanu potrebna dugoročna budžetska reforma za uspješnu borbu protiv deflacije, od kojih ekonomija “zemlje izlazećeg sunca” strada, s manjim prekidima, bezmalo dvije decenije.
Vlada je, inače, u najnovijoj procjeni budućih privrednih kretanja, povisila ocjenu obima kapitalnih rashoda, nivoa industrijske proizvodnje i poslovne klime, zbog sve raširenijeg uvjerenja da će politika slabog jena, kojom su već povećani prihodi korporacija, doprinijeti i rastu kompanijskih prihoda i ulaganja.
Kurs japanskog jena sada varira u relativno uskom rasponu od sto jedinica za dolar i za oko 20 do 25 odsto je slabiji nego prije 18 mjeseci, ističu trgovci na deviznoj berzi u Tokiju.
U prvom kvartalu ove godine Japan je ostvario solidnu stopu privrednog rasta od 4,1 odsto, računato prema godišnoj osnovi, prenosi agencija Kjodo, pozivajući se na zvanične podatke.
Agencija Rojters u izvešaju iz Tokija naglašava da je jedan od najvećih problema sa kojima se sada suočava vlada japanskog premijera Šinzo Abea ogroman državni dug “težak” oko 500 biliona jena, ili približno pet hiljada milijardi dolara. To je rekordan nivo tog duga u grupi industrijski najrazvijenijih zemalja, a premašuje 200 odsto vrijednosti BDP-a treće po snazi svjetske ekonomije.
Abe je ranije ovog mjeseca izjavio da će planirano povećanje poreza na prodaju jasno pokazati koliko je njegova zemlja spremna da “zaroni” u suštinsku poresku reformu.
Vlada je najavila da će kasnije ove godine odlučivati o uvećanju poreza na prodaju sa pet na osam odsto, s tim što bi to trebalo da se sprovede od 1. aprila 2014. godine, kada počinje iduća japanska finansijska godina.
Ukoliko se taj porez uveća, to bi bio, prema riječima ekonomista, prvi korak ka proklamovanom cilju japanske vlade da prihode od te dažbine udvoji do oktobra 2015. godine.
Abe je ranije priznao da ga uznemirava stav nekih ekonomista koji smatraju da će zaoštravanje poreske politike možda naškoditi oporavku japanske privrede. Ipak, pristalice takve promjene u poreskoj politici ukazuju da iskustvo Evrope u tom pogledu do sada nije bilo negativno. (Tanjug)