NIŠ, Predloženi zakon o štrajku Srbije biće sredstvo u rukama zaposlenih, i poslodavci ne mogu od njega da očekuju ravnotežu, jer se podrazumjeva da su oni proizveli razlog za štrajk, rekao je danas u Nišu državni sekretar Ministarstva za rad i socijalnu politiku Srbije, Zoran Martinović.
Martinović je, na javnoj tribini o zakonu o štrajku, na kojoj su učestvovali predstavnici sindikata i lokalne samouprave Niša, ukazao da bi taj akt “trebalo da uskladi ovu oblast sa ustavom i drugim zakonima Republike Srbije, ali i da odgovori na zahtjeve Evropske komisije, koja u procesu pridruživanja EU očekuje inoviranje postojećeg zakona donetog još 1996.
“Jasno je da ova tema nije popularna, jer se odnosi na situacije u kojima su narušena prava zaposlenih, samim tim i ovaj zakon biće sredstvo u rukama zaposlenih i poslodavci ne mogu od njega da očekuju ravnotežu, jer se podrazumjeva da su oni proizveli razlog za štrajk”, naveo je on.
Jedna od novina koju donosi zakon, a koja je izazvala burne reakcije, jeste uređenje prava na javno okupljanje, odnosno definisanje mesta na kome se ono može sprovesti.
Državni sekretar je mišljenja da je primjedba u vezi sa tim “potpuno neosnovana”, jer, kako je rekao, “za razliku od starog zakona, koji kao mesto štrajka definiše isključivo prostorije poslodavca, novi zakon upravo jeste korak više, jer predviđa da mesto održavanja štrajka može biti i druga lokacija u skladu sa zakonom”.
Tribina u Nišu je druga rasprava na temu novog zakona o štrajku koji Radna grupa koja je sačinila predlog zakona održava na teritoriji Srbije. Naredna tribuna biće održana u Beogradu. (Tanjug)