BEOGRAD, Evropska komisija insistira da Srbija pristane da se cigarete iz Hrvatske i poslije ulaska ove zemlje u EU prodaju u Srbiji pod povoljnijim uslovima, piše beogradska štampa.
Insistira se da Srbija pristane na određivanje kvote za uvoz cigareta od 1.625 tona godišnje, kako bi i ubuduće hrvatska Fabrika duvana Rovinj mogla na srpskom tržištu da prodaje cigarete uz carinu od 15, a ne 57 odsto, koliko iznose dažbine za uvoz iz EU.
Kao određen ustupak Srbiji ponuđena je uvećana kvota za izvoz šećera na tržište Unije za 1.000 tona, piše “Blic”.
Zahtjev Srbije bio je da se ta kvota sa sadašnjih 180.000 tona uveća na 220.000 tona, ali za zvanični Brisel to nije prihvatljivo.
Srpski pregovarači pokušavaju da, u razgovorima sa EU, spriječe uvođenje povlastica za plasman hrvatskih cigareta na ovo tržište, čak je, da bi se to spriječilo, omogućen povlašten promet njihovih mesnih prerađevina, sira i slično.
Veliki problem za srpske vlasti je činjenica da je u Srbiji mnogo ljudi zaposleno u duvanskoj industriji, kao i da su multinacionalne kompanije u ovaj sektor uložile čak 1,2 milijardu evra za posljednjih 10 godina.
Direktor za korporativne poslove kompanije BAT Srđan Lazović kaže da eventualno uvođenje kvote ne bi važilo isključivo za Hrvatsku, već za EU, ali da se postavlja pitanje zašto bi Srbija bila prinuđena da sada eventualno gasi radna mjesta, zarad očuvanja zaposlenosti u Hrvatskoj, Rumuniji ili Mađarskoj.
“Večernje novosti” pišu da bi Hrvatska, ulaskom u EU, trebalo da ostane bez preferencijalnog statusa koji je uživala u izvozu duvana u CEFTA regionu, koji je podrazumijevao znantno niže carine nego u EU.
Carine na hrvatski duvan u CEFTI iznosile su od 10 do 15 odsto, a ulaskom u EU biće četiri puta veće i iznosiće 57,6 odsto.
U Evropskoj komisiji objašnjavaju da je Hrvatska, ulaskom u EU i napuštanjem CEFTE, dovedena u nepovoljan položaj u trgovinskom režimu sa državama regiona, i da će EU zbog toga dozvoliti Hrvatskoj da u nekim oblastima zadrži stari trgovinski režim.
U Ministarstvu trgovine Srbije ističu da još nisu dobili nikakvu zvaničnu informaciju niti zahtjev Evropske komisije da se Hrvatskoj i nakon ulaska u EU omogući da pod povoljnijim uslovima izvozi cigarete na srpsko tržište. (Srna)