BANJALUKA, Osiguranici Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske tokom privremenog boravka u inostranstvu mogu koristiti neodložnu zdravstvenu zaštitu o trošku Fonda, i to u zemljama sa kojima BiH ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju.
Osiguranik treba od porodičnog ljekara da traži uvjerenje o zdravstvenom stanju, odnosno o sposobnosti za put.
Zdravstvene ustanove to uvjerenje mogu naplaćivati, u zavisnosti od vlastitog cjenovnika. U Prijedoru Dom zdravlja uvjerenje naplaćuje dvije KM, a pedijatrijska ambulanta “Hana” ga svojim pacijentima izdaje besplatno.
“Osiguranom licu će se izdati dokaz da je sposobno za put čak i ako boluje od nekih hroničnih i akutnih bolesti, ako se ne nalazi u stanju koje će zahtijevati liječenje ili smještaj u bolnicu odmah po dolasku u inostranstvo. Na osnovu dokaza o sposobnosti za put, osiguraniku će se u nadležnoj poslovnici Fonda izdati ino-obrazac”, rečeno je Srni u Fondu, uz napomenu da se izdavanje tog obrasca ne naplaćuje.
Sa ino-obrascem osiguranik treba da se javi zdravstvenom osiguranju zemlje u koju putuje, gdje će na osnovu njega dobiti bolesnički list koji će koristiti poput zdravstvene knjižice u slučaju da mu za vrijeme boravka u inostranstvu zatreba neodložna zdravstvena zaštita.
Ino-obrazac se, kada je u pitanju privremeni boravak u inostranstvu iz privatnih razloga, može izdati za period do 60 dana u toku jedne godine.
U slučaju da se osiguranicima iz Republike Srpske, uprkos posjedovanja ino-obrasca, ipak naplati pružena usluga, po povratku mogu predati zahtjev Fondu za refundaciju troškova.
BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju sa Srbijom, Crnom Gorom, Hrvatskom, Makedonijom, Slovenijom, Mađarskom, Turskom, Holandijom, Austrijom, Njemačkom, Italijom, Belgijom i Luksemburgom.
Pravilnik o korištenju zdravstvene zaštite izvan Republike Srpske, kojim su znatno pojednostavljene procedure korištenja zdravstvene zaštite u inostranstvu, na snazi je od 15. jula prošle godine. (Srna)