BANJALUKA, Dekan Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Novak Kondić predaje nekoliko predmeta na Ekonomskom fakultetu, ali uprkos tome on stiže da obavlja još pet funkcija. Kondić je član Savjeta za računovodstvo i reviziju Ministarstva finansija RS, Generalni sekretar Saveza računovođa i revizora RS, direktor i vlasnik revizorske kuće „BL revizor“ i predsjedavajući Komisije za računovodstvo i reviziju BiH, saznaje CAPITAL. Uz ove privatne, republičke i državne poslove, Kondić stiže i da predaje pet predmeta kao redovni profesor na Katedri za računovodstvo i poslovne finansije Ekonomskog fakulteta: Revizija, Revizija finasijskih izvještaja, Napredna revizija, Kodeks etike i međunarodna regulativa i Procjena rizika.
Novak Kondić je za CAPITAL rekao da ne smatra da je po bilo kom osnovu u sukobu interesa.
„Mislim da nisam u sukobu interesa jer se ovdje radi o stručnim i profesionalnim zvanjima, a ne o nečemu drugom. Uostalom, postoji Zakon o sukobu interesa i nadležni koji ga tumače, tako da nemam ništa protiv da prestanem obavljati posao člana Savjeta, ako neko zvaničan protumači da sam u sukobu interesa“, poručuje Kondić
Javnost Kondića prvenstveno optužuje da u „talu“ sa osnivačem Saveza računovođa i revizora RS Draganom Mikerevićem kreiraju i provode zakon. Naime, oni su ključne osobe u Savezu računovođa i revizora RS ali i u Savjetu za računovodstvo i reviziju RS, koji je formirala Vlada RS.
Savjet propisuje propise za Savez računovođa i revizora, što bi značilo da sami sebi pišu praviila po kojima treba da postupaju, što je klasičan sukob interesa.
Međutim, Novak Kondić odbacuje ovakve tvrdnje, iako i sam kaže da Savjet za računovodstvo i reviziju Ministarstva finansija RS prema članu 25. Zakona o računovodsvu i reviziji RS utvrđuje kriterijume za obrazovanje cijena revizorskih usluga.
„Savjet je bio predložio kriterijume prije tri godine, koji su bili napadnuti od „poslovne zajednice“ i uticajnih pojedinaca, koje je Savjet stavio van snage. Dakle, predloženim kriterijima se htjelo ujednačiti formiranje cijene za revizorske usluge, ali od toga se odustalo. Savez računovođa ne izdaje licence za rad revizorskih kuća i revizora, već Ministarstvo finansija. Takođe, Savjet ne vrši kontrolu revizorskih kuća, već Ministarstvo finansija“, dodaje Kondić.
J. Despotović
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
KAKAV KAPACITET.
Koji kapacitet…Jadne one silne tetkice – racunovodje sto od usta odvajaju da placaju njega i Mikerevica… Oni su najveci madjonicari koji su uspjeli da od nevladine organizacije/udruzenja gradjana naprave organizaciju koja vlada organizacijom edukacije i licenciranja u djelatnostima knjigovodstva… dobro tu je i Dzomba bio dobar… Hitno je potrebno donijeti zakon o komori knjigovodja koja treba da kao svuda u svjetu preuzme poslove koje drze ovi navodno uspjesni igraci…. Nisam siguran ali mislim da su oni bili vanredni studenti prvo na Visoj ekonomskoj skoli… ili tako nesto… jedan je cak bio i referent u PIO BiH, a drugi je radio kao refernet u SDK,,,,
Кад он мисли ићи у пензију или му је још рано?