BANJALUKA, BiH još nije odlučila da li će objekat ambasade u Oslu te rezidencije u Madridu i Beču, koje je krajem prošlog ljeta dobila prema Sporazumu o sukcesiji imovine bivše Jugoslavije, prodati za blizu sedam miliona dolara, ili adaptirati i staviti u funkciju.
Prema riječima Adnana Hadžikapetanovića, sekretara Ministarstva vanjskih poslova (MVP) BiH i bivšeg člana Zajedničkog komiteta za raspodjelu DKP imovine bivše Jugoslavije, ovo je dugotrajan proces koji još traje.
“Objekti su predati nama i još se vrši uknjižba, odnosno prenos vlasništva na BiH. Šta će biti dalje, ja ne znam, jer sam davno predao sve papire kao član komisije”, rekao je Hadžikapetanović.
“Nezavisne” su pokušale dobiti odgovore iz MVP-a BiH da li će ovi reprezentativni objekti biti prodati, što bi prema općem mišljenju bila racionalna odluka u vrijeme budžetske i ekonomske krize.
Ovo, kao i pitanja kada je posljednji put zasjedao Zajednički komitet te koje će naredne diplomatsko-konzularne jedinice biti predmet sukcesije, ostala su bez odgovora, jer nam iz kabineta resornog ministra Zlatka Lagumdžije na njih još nije odgovoreno. Podsjećamo, prema dogovoru iz Zagreba iz 2006. godine, BiH je do sada ušla u posjed sedam od ukupno osam dobijenih DKP objekata.
Inače, ukupno 123 jedinice (ambasade, rezidencije, vile, stanovi, kuće i zemljišta) bivše Jugoslavije predmet su raspodjele, a njihova ukupna procijenjena vrijednost prije desetak godina bila je 266,4 miliona američkih dolara. Nezavisne novine