BEOGRAD, Prva polovina godine nije donijela značajniji boljitak građanima i privredi Srbije, jer ni u drugom kvartalu nije bilo efekata poboljšanja uslova poslovanja, ocijenila je danas Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED).
“Neke započete reforme nisu okončane, a diskutabilni su i efekti nekih novousvojenih propisa”, navodi se u Kvartalnom izvještaju NALED-a o stanju regulatorne reforme u Srbiji.
Direktorka tima za regulatorne reforme u NALED-u Jelena Bojović izjavila je na predstavljanju izvještaja da su izmjene poreskih zakona koje su obilježile kvartal, više imale za cilj rast budžetskih prihoda nego smanjivanje tereta za privredu.
Kako je navela, primjer za to su i promjene Zakona o porezu na dohodak građana kroz povećanje neoporezivog dijela plate i smanjenje poreza.
“Računica NALED-a pokazuje da nema uštede za poslodavce. Na dobitku je Fond PIO za 27 milijardi dinara, najveći gubitnici su opštine, dok radnici mogu da očekuju neto zaradu veću za 47 dinara”, rekla je ona.
Kada je riječ, kako navodi, o izmjenama poreza na dohodak građana koji je lokalnim samoupravama oduzeo dio sredstava, kao i o izmjenama poreza na imovinu, neizvjesno je da li će gradovi i opštine moći da nadoknade gubitak zbog čega je moguće očekivati novo povećanje poreza, taksi i naknada na lokalu.
Bojović je dodala da u drugom kvartalu nije usvojena nijedna preporuka privrede data kroz Sveobuhvatnu reformu propisa (SRP) ili u Sivoj knjizi NALED-a. Beta