PODGORICA, Praksa crnogorskih vlasti da besmisleno optužuje i progoni strane investitore je neprihvatljiva i nedopustiva, i to je ništa manje od represije nad legitimnim akcionarima i investitorima, saošteno je juče iz ruske “En plus grupe”, koja je većinski vlasnik Kombinata aluminijuma Podgorica /KAP/.
Ruska kompanija, povodom odluke Privrednog suda da uvede stečaj u KAP-u, upozorava da zadržava pravo da štiti svoje interese koristeći sva pravna sredstva u Crnoj Gori i van njenih granica, uključujući i međunarodne sudove.
“En plus grupa` je dosljedno insistirala na održavanju operacija u KAP-u i ulagala napore da pretvori gubitašku livnicu u uporište crnogorskog ekonomskog rasta. Ruska uprava je provodila restrukturiranje kako bi pomogla KAP-u da smanji troškove proizvodnje aluminijuma sa 3.500 dolara u 2008. na 2.100 dolara u prošloj godini, kako bi se osigurao nesmetan rad i zaposleni zadržali svoja radna mjesta”, navedeno je u saopštenju dostavljenom agenciji “Mina-biznis”.
U saopštenju se ističe da je ruski menadžment uspješno otplaćivao dug KAP-a, uključujući i kredite sa državnom garancijom. Otpušteni radnici su uredno primili i do 50.000 evra naknada propisanih Kolektivnim ugovorom.
Rusi tvrde da su se držali akcionog plana Vlade Crne Gore da spasi KAP i da se izbjegne pad državnih garancija za kredite KAP-a tokom proteklih 18 mjeseci. “Međutim, naši prijedlozi ostali su bez odgovora”, navode u “En plus grupi” i dodaju da je i situacija oko privatizacije Termoelektrane “Pljevlja”, takođe, vrijedna pomena u ovom kontekstu.
Na tenderu za termoelektranu pobijedila je “En plus grupa”, ali u ruskoj kompaniji podsjećaju da je tender poništen, ostavljajući KAP bez izvora električne energije, što otvara pitanje da li crnogorska Vlada želi vidjeti efikasne i nezavisne investitore da dolaze u Crnu Goru.
“Ruske kompanije su KAP-ovi najveći povjerioci – više od polovine od 380 miliona evra dugova je kod ruskog zajmodavaca, uključujući i dug u VTB u iznosu od 102 miliona evra /od čega je država garantovala za 60 miliona/, a 91,6 miliona evra se duguje i `En plus grupi”, naveli su ruski investitori.
Oni očekuju konstruktivnu saradnju i ne sumnjaju da će KAP-ov stečajni upravnik štititi interese svih zajmodavaca, uključujući i, prije svega, zaštitu od pronevjere i vandalizma.
Privredni sud proglasio je stečaj u KAP-u u ponedjeljak, 8. jula, zbog duga koji je dostigao 386 miliona evra, uz mogućnost dostavljanja plana reorganizacije u naredna tri mjeseca.
Prijedlog za pokretanje postupka uvođenja stečaja u KAP podnijela je Vlada Crne Gore 14. juna, zbog skoro 25 miliona evra garancija izdatih Fabrici, koje je prošle godine Vlada platila Dojče banci.
Ročište za uvođenje stečaja u KAP bilo je prvobitno zakazano za 16. jul, ali je procedura ubrzana.
Nakon uvođenja stečaja, stečajni upravnik ne mora da poštuje ranije ugovore, svi ugovori se stavljaju van snage, a aluminijum se može prodati na slobodnom tržištu.
Vlada Crne Gore je odlučila da uvede stečaj u Fabriku zbog nekooperativnosti ruskog partnera, koji je odbio da potpiše saglasnost da se novac koji je država dužna KAP-u iskoristi za plaćanje nelegalno potrošene struje.
Takođe, svih 1.200 zaposlenih u KAP-u u dobilo je otkaz, ali će u narednih 30 dana nastaviti da dolaze na posao. Srna