PODGORICA, Svih 1.200 zaposlenih u Kombinatu aluminijuma Podgorica (KAP) juče je dobilo otkaz, ali će u narednih 30 dana nastaviti da dolaze na posao u skladu sa odlukom stečajnog upravnika Veselina Perišića.
Privredni sud Crne Gore donio je u ponedjeljak odluku o uvođenju programiranog stečaja u KAP, čime je nastavljena agonija te fabrike.
Posljedica stečaja je raskidanje radnog odnosa sa svim zaposlenima, kojima su juče uručena rješenja o otkazu, ali su istovremeno dobili i ugovore o radu na određeno vrijeme od 30 dana.
Tokom programiranog stečaja, biće podnijet plan reorganizacije kako KAP ne bi otišao u bankrot, a Perišić će pokušati da održi proizvodnju uz angažman svih dosadašnjih radnika.
On je, kako prenose podgorički mediji, obavijestio radnike da ulaže grčevite napore da se održi proces proizvodnje za koji je vezana sudbina zaposlenih.
Nakon uvođenja stečaja, organizaciju proizvodnje preuzeće državna kompanija Montenegro bonus koja već izvjesno vrijeme kupuje sirovine i struju za potrebe KAP-a.
Uvođenjem stečaja, svi raniji ugovori se stavljaju van snage, a aluminijum se može prodati na slobodnom tržištu.
Vlada Crne Gore se odlučila na opciju stečaja zbog nekooperativnosti ruskog partnera koji je odbio da plati dug za struju koju je KAP mjesecima nelegalno preuzimao od evropske interkonekcije.
Pokretanje stečajnog postupka dovelo je, međutim, do aktiviranja državnih garancija za kredite KAP-a.
Ruska državna VTB banka i mađarska OTP banka aktivirale su garancije Vlade Crne Gore izdate za kredite koje su te dvije banke odobrile KAP-u u iznosu od 102 miliona evra.
Da bi Crna Gora mogla da vrati te dugove, Vlada je predložila rebalans državnog budžeta, što je izazvalo oštre kritike opozicije, ali i nesuglasice unutar same vladajuće koalicije.
KAP je i prošle godine izazvao rebalans budžeta kada je na teret poreskih obveznika Crne Gore pao kredit kod Dojče banke od 23,4 miliona evra, za koji je država dala garancije. Tanjug