BEOGRAD, Ekonomista Saša Radulović ocijenjuje da je rebalans budžeta Srbije za 2013. godinu neodrživ, jer su prihodi i rashodi nerealno planirani, i očekuje još jedan rebalans državne kase do kraja godine.
Radulović je rekao da su u prvih pet mjeseci ove godine prosječni prihodi budžeta bili oko 65 milijardi dinara, a rebalansom je planirano da u narednih sedam mjeseci budu 80 milijardi dinara, što se, po njegovom uvjerenju, neće dogoditi.
On se, u prilog toj procjeni, pozvao na izjavu ministra finansija Mlađana Dinkića da su mjesečni prihodi bili u prosjeku od oko 70 milijardi dinara, što znači 10 milijardi manje od traženog prosjeka za ostatak godine.
S druge strane, realni rashodi u prvih pet mjeseci ove godine su na nivou od 80 milijardi dinara, a rebalansom su planirani mjesečni izdaci od 92 milijarde dinara, podsjetio je sagovornik Tanjuga i napomenuo da je zvanični podatak o budžetskim rashodima u junu iznosio 75 milijardi dinara, što je opet manje od plana za ovu godinu.
“Očigledno je da ćemo morati da imamo novi rebalans budžeta”, kaže Radulović.
Na pitanje na koji način bi trebalo riješiti problem deficita budžeta, Radulović je odgovorio da je problem srpskog budžeta prihodovna strana, jer “naša privreda umire” zbog prevelikog poreskog tereta, zbog glomazne administracije, zbog velikih strukturnih problema, pravne nesigurnosti…
Prema njegovim riječima, jedino rješenje za kratkoročno pokrivanje deficita je novo zaduživanje, kojim bi se pokrili troškovi državne kase.
Radulović smatra da Srbija ima velike strukturne probleme u privredi, kojoj je potreban masivan stimulans u vidu drastičnog smanjenja nameta na rad i finansijska injekcija od oko 1,5 milijardu evra, što je moguće ostvariti tako što bi se smanjili poreski nameti na troškove rada za 30 odsto.
Trebalo bi povećati i neke druge poreske prihode, kao što je, na primjer, porez na imovinu, a druga davanja koja ne doprinose direktno rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP) treba ukinuti, kazao je Radulović, ocijenjujući da u sadašnjem budžetu ima jako mnogo prostora za takve izmjene.
Komentarišući očekivanja kreatora ekonomske politike da će Srbija ove godine ostvariti rast BDP-a od dva i više odsto, Radulović je odgovorio da zemlja mora da promjeni ekonomsku politiku, kompletan balans poreskog sistema, da bi mogla da očekuje stabilnu privrednu ekspanziju na duži rok. Tanjugbiz.rs