BANJALUKA, Nova lista lijekova koju je pripremila Komisija za revidiranje liste predviđa manje troškove za lijekove na recept od 20 do 25 miliona KM na godišnjem nivou, izjavio je predsjednik Komisije Mirko Šaran.
Šaran je rekao da je Komisija, koju su činili rukovodstva domova zdravlja i svi timovi porodične medicine u Republici Srpskoj prilikom kreiranja nove liste lijekova, posebno vodila računa o djeci, trudnicama i ostalim najosjetljivijim grupama pacijenata i da one neće plaćati više nego što je do sada bio slučaj.
“Nova lista lijekova predviđa generička imena lijekova, a to su lijekovi istog kvaliteta kao i originalni, brendirani, samo su dostupni po nižoj cijeni. Ovim se gubi ili značajno slabi uticaj lobija farmaceutske industrije”, istakao je Šaran.
On je naglasio da je aktuelna lista lijekova davala velike mogućnosti lobiranja farmaceutskih kuća, od momenta stavljanja na pozitivnu listu do krajnje instance porodičnog ljekara, jer su svi oni mogli da utiču na kvant upotrebe svakog lijeka iz bilo koje farmaceutske kuće.
“Novi način propisivanja lijekova koji podrazumijeva propisivanje generičkog naziva lijeka, lišio bi ljekara porodične medicine, kao i specijaliste realnog pritiska lobija farmaceutske industrije“, rekao je Šaran i dodao da bi izbor lijeka iz željene farmaceutske kuće imao pacijent u apoteci, i to nakon saznanja o njegovoj cijeni i procentu učešća Fonda u toj cijeni.
Šaran kaže da, prema podacima Evropske asocijacije za generičke lijekove, korišćenjem generičkih lijekova evropske zemlje godišnje uštede 35 milijardi evra, te da se procjenjuje da se povećanjem upotrebe generičkih lijekova za pet odsto u evropskim država uštedi četiri miliona evra godišnje.
Na pitanje da li su sa nove liste “skinuti” neki lijekovi i šta je izmijenjeno na listama A i B, Šaran kaže da na predloženoj novoj listi nema lijekova koji nemaju realnu osnovu u medicinskoj praksi.
“Promjene lijekova sa A na B listu rađene su tako da je iz svake grupe lijekova ostao adekvatan lijek za određenu bolest na A listi. Skupi lijekovi, koji su nosili znatan dio novca do sada, a rezultat su loših navika, u smislu prekomjernog konzumiranja hrane, pića i cigareta prebačeni su sa A na B listu. Oko 95 odsto primjedbi doktora na dosadašnju listu odnosile su se na gore već navedene promjene, kao i nemogućnost liječenja pacijenata uz postojeće limite potrošnje lijekova na osnovu postojeće liste“, rekao je Šaran.
On dodaje da, zbog nove liste lijekova, koji se izdaju na recept pacijenti generalno ne bi trebalo da imaju veće izdatke u smislu plaćanja lijekova sa pozitivne liste, osim ako ne postoji izričita želja pacijenta da, recimo, uzima lijek isključivo od nekog određenog proizvođača.
Prema njegovim riječima, sva prekoračenja potrošnje lijekova u minulim godinama išla su na teret domova zdravlja i bolnica i tako značajno opteretila njihovo poslovanje, a samo u prošloj godini to prekoračenje iznosilo je gotovo 20 miliona KM.
Šaran navodi i da bi dalji opstanak takve liste sa ovakvim budžetom Fonda za tu namjenu onemogućio normalan rad zdravstvenih ustanova,a da su kritike zasnovane na ličnom interesu grupa i pojedinaca.
“Do sada nijedan skup, kongres ili predavanje nije protekao bez prisustva sufinansiranja i sponzorstva farmaceutskih kuća, i ne samo to, nagradna putovanja, odlasci ljekara u inostranstvo i još mnogo drugog. Sve je to pokazatelj da postoje vrlo ozbiljni razlozi i nezadovoljstva zbog čega neko kritički reaguje na prijedlog nove pozitivne liste“, istakao je predsjednik Komisije za revidiranje liste lijekova.
On je istakao da su u kreiranju nove liste lijekova učestvovali svi domovi zdravlja, kako rukovodstva, tako i svi timovi porodične medicine, te da je ministar zdravlja Republike Srpske formirao stručnu komisiju.
Prema njegovim riječima, Komisija je dobila zadatak da na osnovu svih prijedloga i primjedbi timova porodične medicine da zajednički prijedlog nove liste.
Šaran je napomenuo da je Komisija prijedlog nove liste poslala svim domovima zdravlja i timovima porodične medicine da se izjasne, te istakao da je zaključeno da je to prijedlog koji ima podršku, kako rukovodstava domova zdravlja, tako i svih timova porodične medicine u Srpskoj. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ako gosn Saran misli da stari i bolesni pacijenti nisu osjetljiva grupa gradjana, grdno se prevario. Narocito zabrinjava da takvo misljenje ima osoba koja je zavrsila medicinski fakultet. U ovom slucaju se radi o diskriminaciji starije populacije koja je i bez ovih nehumanih mjera bila u nemogucnosti da se adekvatno lijeci i hrani – uzimajuci u obzir ionako niska primanja penzionera.
Na cast vam bila usteda ako je na patnju starih i nemocnih.
Нашао се Шаран да прича о монополистима и лобијима.Свашта ће човјек видјети и дочекати у животу.Да није тужно било би смијешно.