NOVI SAD, Prve ponude otkupljivača za pšenicu ovogodišnjeg roda od 15 do 16 dinara /oko 0,14 evra/ po kilogramu razljutile su vojvođanske ratare, koji smatraju da ih sve ispod 23 dinara /oko 0,20 evra/, vodi u čist gubitak.
Ratari iz atara u blizini Novog Sada kažu da im nije ni na kraj pameti da prodaju pšenicu po toj cijeni, nego će je “lagerovati”, čekajući bolja tržišna vremena.
Oni, ali i stručnjaci iz oblasti agrara, predložili su državi da Robne rezerve što prije počnu otkup najmanje 200.000 tona pšenice, i to po pristojnoj cijeni od 21 ili 22 dinara /oko 0,19 evra/ po kilogramu.
Proizvođači hljebnog zrna smatraju da bi ta cijena Robnih rezervi bila reper drugim otkupljivačima da im ne nude ponižavajuće cijene za ovogodišnji rod.
Iz Robnih rezervi, pak, najavljuju otkup od 60 do 100.000 tona po “nešto višoj cijeni” od tržišne, ne navodeći i koja bi to bila cijena ovogodišnje pšenice.
Prema sadašnjim najavama, otkup pšenice za robne rezerve u Srbiji trebalo bi da počne 8. jula.
Za razliku od otkupljivača, pretežno izvoznika pšenice, nešto “izdašniji” su stručnjaci iz “Žita Srbije” i Zadružnog saveza Vojvodine /ZSV/.
Tako iz “Žita Srbije” ratarima predočavaju da je trenutna cijena pšenice na svjetskom tržištu 17,5 dinara /oko 0,15 evra/, ne odbacujući mogućnost da u predstojećim mjesecima u Srbiji dođe do njenog povećanja.
U ZSV-u tvrde da je svaka cijena ovogodišnjeg roda pšenice ispod 20 dinara /oko 0,18 evra/, potpuno neisplativa za ratare, te da ih vodi u čist gubitak, zbog poskupljenja troškova proizvodnje.
U Srbiji su prije nekoliko dana pali prvi ozbiljniji otkosi pšenice, a, prema svjedočenju ratara, prinos je veoma dobar, kao i kvalitet zrna.
Kad je riječ o Vojvodini, s pojedinih njiva “skida se” inače i do osam tona pšenice po hektaru, što je jedan od boljih prinosa u toku posljednjih deset godina.
Prognoze iz novosadske Produktne berze ukazuju da bi ove godine u Srbiji sa 575.000 zasijanih hektara trebalo da bude požnjeveno do 2,5 miliona tona pšenice sa prosječnim prinosom od 4,5 tona pšenice. Srna