BOSTON, Meksiko bi uskoro mogao postatati konkurentniji od druge ekonomije svijeta, Kine, prije svega zbog cijene rada zaposlenih kao i jeftinih energenata.
U studiji grupacije Boston Konsalting navodi se da bi treća najveća latinoamerička zemlja uskoro mogla oduzeti Kini titulu “fabrika svijeta”.
Glavne prednosti Meksika u odnosu na drugu najveću svjetsku privredu su cijena rada zaposlenih, ogroman broj sporazuma o slobodnoj trgovini, kao i jeftini energenti.
Za sada je Meksiko, inače treći najveći trgovinski partner Sjedinjenih Američkih Država, 14. ekonomija svijeta.
Oko 75 odsto izvoza Meksiko plasira u susjedne SAD, sa kojima dijeli granicu dugu 3.200 kilometara.
Plate Meksikanaca će, kako se navodi u studiju, biti za 30 odsto niže od onih koje primaju kineski radnici.
Ova hispanoamerička država je potpisnik i brojnih veoma povoljnih trgovinskih sporazuma.
Meksiko je 1994. godine potpisao 44 ugovora o slobodnoj trgovini sa Sjevernom Amerikom ALENA, i 2012. još 12 ugovora sa Pacifičkom unijom. Kina ima samo 19 ugovora ove vrste.
Cijena energenata u Meksiku je niža nego u Kini. Baler nafte je u Meksiku 2012. koštao 3,24 dolara, a u Kini 4,89 dolara.
Povoljnija je i cijena meksičkog gasa koja iznosi pet dolara po Britanskoj termalnoj jedinici (British Thermal Unit – BTU), dok kineski košta 13,6 dolara po BTU.
Električna energija u Meksiku po kilovatu staje 11,5 dolara, a u Kini 12 dolara.
Ova latinoamerička zemlja posjeduje veliki broj rezervi gasa iz škriljaca, što joj je još jedan veliki zalog za budućnost.
Na osnovu ovih aduta Meksiko bi do 2017. trebalo da dobije 1,5 do 3,5 miliona novih radnih mjesta.
Međutim, investitori se pribojavaju da ulažu u Meksiku, jer je ta zemlja i dalje na glasu kao rizično područje.
Pored toga, Meksiku, kako se navodi u studiji, nedostaje kvalifikovana radna snaga zbog čega mnogi oklijevaju da otvore fabrike sa visokom tehnologijom bez čega nema istinskog napretka.
Korupcija, kriminal i birokratska sporost su najveće zamjerke potencijalnih meksičkih investitora.
Meksiko ima ogroman potencijal, ali dok se ne otklone navedene prepreke, Kina može za sada mirno da spava, zaključuje se u studiji. Tanjug