SARAJEVO, Liberalizaciju tržišta u zemljama Cefta potrebno je učiniti što efikasnijom, jer još postoje brojne necarinske barijere bez obzira na potpisane sporazume, izjavio je danas u Sarajevu potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić.
Otvarajući trodnevnu radionicu pod nazivom “Osnova i planiranje nove faze od 2013. do 2016. DIHK – Cefta projekta”, Bojić je rekao da su dosadašnji projekti bili usmjereni na uklanjanje carinskih i necarinskih barijera, koje i dalje postoje.
Bojić je rekao da laboratorijski nalazi iz BiH nisu bili priznavani u pojedinim zemalja Cefta, te da je jedino učinjen iskorak sa Srbijom.
On je istakao da predstoji harmonizacija propisa iz oblasti industrijskih proizvoda, te propisa iz oblasti bezbjednosti hrane, odnosno prehrambene proizvodnje, te usluga i transporta.
Predstavnik Asocijacije industrijskih i trgovinskih komora Njemačke Eduard Švarc rekao je da će druga faza projekta, koja je započela u maju ove i traje do kraja aprila 2016. godine, ići u dva smjera.
On kaže da prvi smjer treba da objasni kompanijama u regionu šta znači Cefta sporazum sa svim njegovim prednostima i manama, odnosno kako se on primjenjuje u redovnom poslovanju.
“Dugi pravac biće podrška našim partnerima kada je riječ o politici njihovih država, odnosno da ih primjenjuju u praksi”, rekao je Švarc.
On je dodao da postoje mnoge prepreke u regionu, posebno u oblasti poljoprivrede i o pitanju porijekla robe.
Direktor Sekretarijata Cefta Renata Vitez rekla je da će na ovoj radionici biti riječi o Strategiji EU do 2020. godine i pripremi slične strategije u zemljama regiona. Srna