PEKING, Kina se nezadrživo kreće naprijed, “počistiće” 250 miliona svojih seljaka koji će se tokom narednih desetak godina useliti u tek podignute gradove.
Tako Kina započinje transformaciju koja će joj omogućiti novi talas ekonomskog rasta, kao i bolju kontrolu nad državom i generacijama koje dolaze.
Vlada, često dekretom, mijenja život seljana primoravajući ih da iz svojih seoskih kućica pređu u višespratnice. Broj novopečenih stanovnika velegrada raste nevjerovatnom brzinom.
Preseljenje će nesumnjivo izmijeniti karakter Kine, zemlje u kojoj je koliko do juče Komunistička partija insistirala na višedecenijskoj podršci seljacima, podržavajući i one koji su radili u gradovima, “polutane”, koji i dalje ostaju vezani za svoje sitne parcele.
Širom Kine buldožeri sravnjuju sela koja datiraju još iz perioda davnih dinastija. Betonske kule sumnjivog kvaliteta uzdižu se ka nebu iz prašnjavih ravnica, štrčeći ispod zelenih brda.
Nekadašnji poljoprivrednici, sada bez zemlje, preko noći su natrpani u solitere. Mnogima od njih se od gradskog života zavrtjelo u glavi: dobili su stanove besplatno, plus desetine hiljada dolara za svoju zemlju koju su napustili – ali, ima i onih koji nisu sigurni šta će sa sobom kada ponestane novca.
Umjesto stvaranja bogatstva, urbanizacija može dovesti do toga da se u novim, velikim kineskim gradovima trajno ukorijeni najniži sloj siromašnih i nezaposlenih, uništavajući pri tom ruralnu kulturu i običaje, prenose agencije.