NJUJORK, Na svjetskim berzama cijene akcija prošle sedmice su oštro pale jer je američka centralna banka najavila smanjivanje podsticajnih monetarnih mjera, što je izazvalo strahovanja ulagača od posljedica promjena u Fedovoj politici jeftinog novca.
Na Wall Streetu je prošle sedmice Dow Jones indeks skliznuo 1,8 odsto, na 14.802 boda, dok je S&P 500 potonuo 2,1 odsto, na 1.592 boda, a Nasdaq indeks 1,9 posto, na 3.357 bodova.
Oštar pad cijena uslijedio je u srijedu, kada je predsjednik Feda Ben Bernanke rekao da je američka ekonomija dovoljno snažna da bi centralna banka mogla početi smanjivati svoje podsticajne monetarne programe u ovoj godini.
Bernankeova potvrda da je Fed sve bliže smanjenju programa kupovine državnih i hipotekarnih obveznica u vrijednosti od 85 milijardi dolara mjesečno uznemirila je ulagače, izazvala oštar pad cijena akcija i obveznica, pri čemu su prinosi na državne obveznice dostigli najviši nivo u 15 mjeseci.
„Umjeren rast trebao bi dovesti do daljnjih poboljšanja na tržištu rada jer čeoni vjetrovi s kojima je suočena ekonomija slabe”, rekao je Bernanke na konferenciji za novinare, održanoj nakon dvodnevne sjednice čelnika Feda.
Od kada je krajem 2008. godine smanjila ključnu kamatnu stopu blizu nule, kako bi smanjila dugoročne kamate, podstakla kreditiranje i rast ekonomije, centralna je banka uvela i programe kupovine obveznica, što je nazvano kvantitativno popuštanje monetarne politike, čime je na finansijska tržišta ubrizgavala svjež, jeftin novac.
„Fed procjenjuje da će se kasnije ove godine moći smanjiti mjesečni iznosi za kupovinu imovine, a ako ekonomski podaci budu u skladu s našim očekivanjima, nastavićemo postepen smanjivanje programa kupovine u prvoj polovini iduće godine, a ukinuti ih polovinom te godine“, rekao je Bernanke.
Nakon najave povlačenja Feda s tržišta, a većina analitičara smatra da će taj proces započeti u septembru, ulagačima preostaje nada da će američka ekonomija do tada postići čvrst, samoodrživ rast, zbog čega mu podsticaji ne bi ni trebali.
„Fedova monetarna politika i dalje je popustljiva, a da li će je centralna banka zaoštriti, zavisi od makroekonomskih podataka. Ne smije se zaboraviti da će glasanje čelnika Feda o smanjenju poticajnih mjera istovremeno biti glasnje u povjerenje u tržište i ekonomiju, što je dobra vijest. Međutim, biće se teško odviknuti od priliva jeftinog novca“, smatra David Joy, strateg u kompaniji Ameriprise Financial.
Nakon dva dana oštrog pada, u petak su cijene akcija blago porasle.
„Mnogi ulagači smatraju da je prodaja prethodnih dana bila pretjerana, no na tržištu su još prisutni strahovi koji su srušili cijene. Nitko nije siguran što će se dogoditi kada Fed promijeni politiku. Prerano je za zaključak da je tržište dotaknulo dno”, kaže Nicholas Colas, strateg u kompaniji ConvergEx Group.
I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sedmice oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 3 odsto, na 6.116 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 4,2 odsto, na 7.789 bodova, a pariški CAC 3,9 odsto, na 3.658 bodova.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks prošle sedmice porastao 4,3 odsto, na 13.230 bodova, što je njegov prvi rast nakon četiri sedmice poniranja. (Biznis.ba)