PODGORICA, Višegodišnji pad u trgovinskoj saradnji između Podgorice i Sarajeva sve više zabrinjava privrednike dvije zemlje.
Na forumu crnogorskih i bosanskohercegovačkih kompanija iz sektora proizvodnje, prerade i trgovine poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, saopšteno je da susjedi nisu iskoristili sve svoje potencijale.
– Crna Gora i BiH imaju mnogo toga zajedničkog, a najveća sličnost je njihova nesposobnost da se strateški i dugoročno pristupa problemima. Jedan od apsurda je činjenica da obje zemlje, i pored sopstvenih resursa u proizvodnji, uvoze značajne količine flaširane vode – istakao je Ivan Saveljić, potpredsjednik crnogorske Privredne komore. – Svoje potencijale ne koristi Crna Gora, čiji je izvoz u BiH vrlo mali. Od 649,5 miliona evra ukupno ostvarene robne razmjene Crne Gore sa inostranstvom za četiri mjeseca ove godine, na BiH se odnosi 41,3 miliona, što je otprilike na nivou ranijih godina. Pokrivenost uvoza izvozom je konstantno nepovoljna za Crnu Goru i iznosila je od 15,7 odsto u 2011, preko 22 odsto u prošloj, do svega deset odsto za četiri mjeseca ove godine.
Problem crnogorskih kompanija je taj što nisu u dovoljnoj mjeri usvojile standarde koji su neophodni da bi njihovi proizvodi mogli da se plasiraju na tržište Starog kontinenta.
Predsjednik spoljnotrgovinske komore BiH, Nemanja Vasić, takođe je pokazao zabrinutost zbog pada trgovinske saradnje među susjedima.
– Problem je tradicija da Srbija i Hrvatska imaju jake brendove, koja je poneta iz bivše zajedničke države, a da se naše kompanije nađu u nevolji kako da sa svojim proizvodima dođu do jakih tržišta – ocijenio je Vasić, dok je ministar spoljnje trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Mirko Šarović, poručio da treba podstaći saobraćajnu komunikaciju, naročito preko Foče i Plužina, koja je trenutno u veoma lošem stanju.
– Treba olakšati i željeznički prevoz, kako bi transport robe iz BiH mogao da se odvija i preko Luke Bar – naglasio je Šarović.
Komšijski problem sa hrvatima
Prvi čovjek firme “Agreks” iz Donjih Žabara, Predrag Miličić, inicirao je problem na koji će BiH naići ulaskom Hrvatske u EU:
– Od 1. jula, najveći dio robe iz BiH neće moći da se izvozi na hrvatsko tržište. Za sada može jedino riba. Problem je nastao što BiH nije na vrijeme preduzela mjere da se njeno zakonodavstvo prilagodi propisima EU. Novosti