BANJALUKA, Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Slobodan Stanić rekao je danas da će revidirana lista lijekova, na kojoj su isključivo generički lijekovi i referente cijene, stvoriti uštedu od oko 23 miliona KM u odnosu na prošlu godinu.
“Ljekar ne bi propisivao zaštićeni naziv lijeka, već bi pisao njegov hemijski naziv i na jedan način bi se postiglo to da imamo referentnu najnižu cijenu toga lijeka, čime bi se smanjio uticaj farmaceutske industrije na same ljekare”, rekao je Stanić novinarima nakon sastanka sa direktorima svih bolnica iz Srpske.
On je dodao da su farmacetske kompanije već reagovale i da su se javili oni kojima takav način rada smeta.
Stanić je rekao da bi primjena ove liste trebalo da počne od 1. jula.
“Fond neće uštediti ni jednog feniga na ovaj način, već će potrošiti lijekova koliko je i planirao. Međutim, sada prekoračenje lijekova snose 70 odsto domovi zdravlja,a 30 odsto bolnice”, pojasnio je Stanić.
On je naveo primjer Kliničkog centra Banjaluka, koji snosi prekoračenje lijekova Doma zdravlja Banjaluka, Laktaši, Čelinac, Kotor Varoš, Mrkonjić Grad, Kneževo, pri čemu se stvara kumulativno prilično velika cifra.
“To prekoračenje ide već deset godina, a kada se sve sabere riječ je o velikim sredstvima koje idu faktički na teret poslovanja tih zdravstvenih ustanova i dovode ih u situaciju da im sutra može biti isključena struja ili voda.Već je bilo takvih situacija”, rekao je Stanić.
Vršilac dužnosti generalnog direktora Kliničkog centra Banjaluka Duško Račić tvrdi da se nije desilo da nema fiziološkog rastvora za pacijente na bilo kojoj klinici Kliničkog centra.
Odgovarajući na pitanje da li mu je istekao mandat vršioca dužnosti generalnog direktora Kliničkog centra Banjaluka, Račić je rekao da je papirološka strana njegovog direktorskog mandata u nadležnosti Vlade Republike Srpske.
“Dok god se nešto ne promjeni i ne bude donesena neka druga odluka Vlade, ja sam vršilac dužnosti direktora Kliničkog centra Banjaluka“, rekao je Račić. Srna