BEOGRAD, Srbija nije u opasnosti od bankrota u 2013. godini, izjavio je danas ekonomista Svjetske banke za Srbiju Lazar Šestović i naveo da će zemlja ove godine ostvariti privredni rast od najmanje dva odsto.
Šestović je, na predstavljanju četvrtog izvještaja Svjetske banke za region jugoistočne Evrope, rekao da je Srbija u prvih pet mjeseci ove godine imala pozitivna privredna kretanja i da će vjerovatno imati rast BDP veći od dva odsto, ali da su prognoze Svjetske banke uzdržane zbog toga što je evrozona i dalje u recesiji.
On je naveo da, će prema prognozama Svjetske banke, Srbija u 2013. godini ostvariti oko milijardu evra direktnih stranih investicija, ali da bi ta cifra mogla da bude i veća ukoliko bi došlo do privatizacije Telekoma i drugih velikih državnih preduzeća.
U izvještaju Svjetske banke za jugoistočnu Evropu, koji se odnosi na Srbiju, Kosovo, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Makedoniju i Albaniju, konstatovano je da će u 2013. doći do blagog privrednog oporavka u tom regionu, nakon drugog talasa recesije iz 2012. Srpska privreda čini skoro 50 odsto BDP-a tog regiona.
Šestović je rekao da Srbija nije neposredno pred bankrotom i da “nije problem da pregura” narednih šest mjeseci do godinu dana, s obzirom da na deviznom računu ima preko dvije milijarde evra, ali da na duži rok država mora da promijeni strukturu zaduživanja. On je naveo da se Srbija sve više zadužuje i to kratkoročno umjesto dugoročno, što je neizdrživo.
Stručnjak Svjetske banke je rekao da Srbija sada ima javni dug koji iznosi oko, pa i preko 60 odsto BDP-a, a da su samo prije nekoliko godina imali javni dug 30 odsto BDP-a i “hvalili su se da su među najboljima po tome u Evropi”.
On je kazao da je Srbija od zemalja regiona najviše uvećala svoj spoljni dug u prethodnih godinu dana i to emitovanjem obveznica u 2012. u vrijednosti od milijardu dolara, čime je ukupan dug na ime međunarodnih obveznica dovela na 2,7 milijarde dolara.
Šestović je istakao da će srpska privreda ove godine dosta zavisiti od poljoprivrede i izvoza Fijata i drugih uspješnih izvoznika, ali da je neophodno da država što prije usvoji rebalans budžeta. On je naveo da Svjetska banka podržava napore srpske vlade za donošenje rebalansa budžeta i dodao da će najveći teret ušteda biti na Ministarstvu finansija i privrede, Ministarstvu poljoprivrede, Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP)…
On je ponovio da bi što prije trebalo usvojiti rebalans budžeta i ostvariti uštede da bi se vidjeli finansijski efekti do kraja godine. Tanjugbiz.rs