BANJALUKA, Glavni revizor Republike Srpske Duško Šnjegota istakao je danas da je od planiranih 39 finansijskih revizija, okončana 31, a da je od toga 17 pozitivnih i 14 mišljenja sa rezervom.
Šnjegota je naglasio da je u ovoj godini, uključujući vanredne i posebne, planirana 51 finansijska revizija, kao i da bi sve trebale biti završene.
“Kada je riječ o finansijskim revizijama jedinica lokalne samouprave, planirano ih je 12 u ovoj godini, a do sada su urađene dvije. Urađene su i četiri finansijske revizije koje su ostale nezavršene iz prethodnog revizorskog ciklusa”, rekao je Šnjegota novinarima u Banjaluci.
On je naveo da je od šest revizija jedinica lokalne samouprave, pet dobilo mišljenje s rezervom, a da je Ugljevik dobio negativno revizorsko mišljenje.
Šnjegota je napomenuo da su u ovoj godini planirane tri revizije učinka i da su do sada urađene dvije. “To su revizije učinka koje se odnose na upravljanje grantovima i na bezbjednost saobraćaja na putevima u Republici Srpskoj”, dodao je Šnjegota.
Rukovodilac sektora finansijske revizije Olga Đekanović istakla je da je revizorski ciklus planiran od početka novembra prošle do kraja avgusta ove godine.
“Planom aktivnosti smo obuhvatili budžetske korisnike u Srpskoj i jednice lokalne samouprave”, rekla je Đekanovićeva, ocijenivši da je kvalitet izvještavanja budžetskih korisnika podignut na viši nivo.
Ona je navela da su mišljenja sa rezervom data zbog neusklađenosti procedura postupaka i transakcija sa Zakonom o budžetskom sistemu, Zakonom o izvršenju budžeta, Zakonom o javnim nabavkama, Zakonom o platama zaposlenih u organima državne uprave, Zakonom o radu i Zakonom o državnim službenicima.
Đekanovićeva je napomenula da su neusklađenosti, greške i nepravilnosti koje su utvrđene revizijom jedinica lokalne samouprave brojnije i raznovrsnije u odnosu na budžetske korisnike.
“One se odnose na nerealno i neprecizno planiranje budžetskih prihoda, primitaka, rashoda i izdataka”, pojasnila je Đekanovićeva.
Rukovodilac sektora revizije učinka Milovan Bojić naglasio je da se oko 40 miliona KM godišnje u budžetu Srpske planira i izdvaja za grantove.
“U budžetima lokalnih zajednica za grantove se godišnje izdvaja oko 60 miliona KM. U protekle tri godine je za grantove u Srpskoj izdvojeno oko 300 miliona KM i mišljenja smo da je nedovoljno pažnje posvećeno upravljanju grantovima”, rekao je Bojić.
On je istakao da nalazi revizije pokazuju da postoje različiti pristupi u upravljanju grantovima i da postojeći način planiranja ne omogućava efektivno upravljanje grantovima.
“Ministarstvo finansija Srpske treba da obezbijedi metodološku osnovu za upravljanje grantovima. Trebaju se intenzivirati aktivnosti na planu kontrole i revizije grantova”, dodao je Bojić.
On je napomenuo da na putevima Srpske godišnje pogine oko 160 lica i da je stopa smrtnosti viša nego u EU, te da se revizijom daje doprinos poboljšanju bezbjednosti saobraćaja. Srna