PODGORICA, Nekada gigant i najveći izvoznik u Crnoj Gori – Kombinat aluminijuma Podgorica (KAP), poslije neuspjele privatizacije, doveden je do ivice propasti i gašenja proizvodnje.
Dok su građani Crne Gore suočeni sa ozbiljnom prijetnjom da će morati vraćati stotine miliona dugova te fabrike.
Privredni sud u Podgorici donio je 14. juna rješenje kojim je pokrenut postupak za otvaranje stečaja u KAP, kojim upravlja ruski menadžment,čime je ta fabrika dovedena na korak od potpunog gašenja, a ostaju ogromni dugovi kako za utrošenu električne energiju, tako i za bankarske garancije.
Ruska En plus grupa, kojoj KAP duguje 91,6 miliona evra, poručila je da će, u slučaju uvođenja stečaja, svim zakonskim metodama tražiti povraćaj novca.
Iz En plus grupe su saopštili da će i banke u slučaju stečaja KAP-a imati pravo da traže povraćaj kredita, ukupno vrijednih oko 140 miliona evra, od čega su 102 miliona pokrivena državnim garancijama Vlade Crne Gore.
Ministar finansija Crne Gore Radoje Žugić kazao je da bi u slučaju uvođenja stečaja u KAP-u došlo do automatskog aktiviranja svih državnih garancija datih kompaniji, koje bi Vlada pokušala da otplati u ratama.
On je dodao i da bi u slučaju uvođenja stečaja teret plaćanja duga KAP-a za utrošenu električnu energiju pao na dršavu, što bi podrazumijevalo pripremu rebalansa budžeta, s obzirom na to da ovogodišnjim nisu predviđeni ti izdaci.
Pokretanje postupka za otvaranje stečaja naišao je na negodovanje Sindikata KAP-a , koji je ocijenio da je stečaj najgora moguća opcija.
“Stečaj nije nikome dobra donio, pa sumnjamo da će i nama. Nadamo se da onaj ko je donio odluku da se sprovede stečaj bio svjestan rizika da će dovesti u opasnost opstanak fabrike”, kazao je predsjednik Sindikata KAP-a Rade Krivokapić.
Situaciju u KAP-u dodatno je zakomplikovao problem koji ta kompanija ima sa snabdijevanjem električnom energijom.
KAP je nekoliko mjeseci nelegalno preuzimao struju od evropske interkonekcije, a potom je ruska uprava odbila da plati taj dug.
Crnogorski elektroprenosni sistem u međuvremenu je poručio da će KAP biti isključen sa elektro mreže ukoliko se ne postigne dogovor o legalnom snabdjevaču fabrike aluminijuma i vraćanju duga evropskoj interkonekciji Elektroprivreda Crne Gore ranije je prekinula snabdijevanje KAP-a strujom zbog duga od 44 miliona evra.
Pitanje dalje sudbine KAP-a izazvalo je ozbiljne nesuglasice i u crnogorskoj vladajućoj koaliciji, dok je opozicija najavila pokretanje pitanje povjerenja Vladi Crne Gore, zbog nepoštovanja zaključaka parlamenta u vezi sa budušću te fabrike.
Premijer Crne Gore Milo Ðukanović poručio je ranije da Vlada Crne Gore neće podržati sve parlamentarne zaključke o KAP-u, jer je, kako je naveo, nelogično da izvršna vlast realizuje nešto u šta ne vjeruje.
Predsjednik crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapić, s druge strane, poručio je da Vlada Crne Gore mora poštovati volju većine u Skupštini, koja je izglasala zaključke u vezi sa KAP-om.
Skupština Crne Gore, glasovima Demokratske partije socijalista (DPS) i opozicione Socijalističke narodne partije (SNP), usvojila je nedavno zaključke kojima je obavezala Vladu da raskine ugovor sa ruskim vlasnicima KAP-a na najefikasniji i najekonomičniji način, bez naknade.
Vladin prijedlog je, međutim, podrazumijevao da se Rusima plati da izađu iz vlasničke strukture KAP-a.
Previđeno je da ruski partner Centralno evropska aluminijumska kompanija (CEAC) dobije 40 miliona evra za najviše pet godina.
KAP se mjesecima nelegalno snabdijeva strujom, zbog čega su Crnu Goru upozorili iz Brisela da bi mogla ostati bez energije i za druge potrošače, ako podgorička fabrika ne nađe redovnog snabdjevača.
Koordinatori evropske interkonekcije ranije su saopštili da je KAP nelegalno koristio električku energiju od 22. februara do 23. maja.
Crnogorski predsjednik Filip Vujanović kazao je ranije da je opstanak KAP-a presudan za budućnost ekonomije te države, ali fabrici neće biti spasa bez novih investitora, a to se, kako je naveo, neće desiti dok ne odu ruski partneri.
“Novih investicija nema bez novog partnera, a novog partnera nema dok su Rusi u KAP-u. Rusi nisu završili svoje obaveze – ni ekološke, a vrlo se neozbiljno ponašaju. Oni treba da izađu iz fabrike, a to mogu učiniti samo ako se dogovorite ili sudite sa njima”, rekao je Vujanović. Tanjug