BEOGRAD, Rezultati poslovanja banaka u Srbiji u 2012.godini pokazali su da je i u bankarskom sektoru Srbije došlo do pogoršanja finansijskih rezultata, jer je iskazana dobit manja, a gubici veći nego u prethodnoj godini.
Od 31 banke u Srbiji 11 banaka ima visoke profite, 10 banaka ima simboličan plus, dok 10 banaka posluje sa gubitkom.
Ukupna dobit bankarskog sektora iznosi 350 miliona evra, dok su ostvareni gubici dostigli 117 miliona evra.
Najveću dobit ostvarile su Banka Inteza, Unikredit i Rajfajzen banka, a najveće gubitke NLB, Alfa i Vojvođanska banka.
Ako se tome doda i ceh koji se plaća iz budžeta za Agrobanku i Razvojnu banku Vojvodine, koje su ostvarile rekordne gubitke,prema pisanju lista Nova ekonomija, bilans uspjeha ukupnog bankarskog sektora faktički bi bio negativnim.
Na tržištu se tako pojačava polarizacija banaka: jedna trećina ima stabilne profite, trećina je na granici, a trećina se bori za opstanak. Uzrok gubitaka su rastuća nenaplativa potraživanja i loše upravljanje doveli su do gubitka u 10 banaka.
U 2012. godini dobit je ostvarila 21 banka u visini od oko 350 miliona evra. Kako je, međutim, iskazani gubitak znatno veći nego 2011. godine, a dobit manja, neto rezultat poslovanja banaka u 2012. godini je znatno slabiji, a ukoliko se dodaju i gubici Agrobanke i RBV, duboko je u negativnoj zoni.
Na slabe finansijske rezultate banaka uticali su u prvom redu visoki otpisi nenaplativih potraživanja i rast rezervacija za loše kredite, dok su prihodi od kamata bili čak nešto ispod nivoa iz prethodne godine, uprkos visokoj
inflaciji.
Stoga je i ukupna dobit , kao i neto dobit bankarskog sektora bila značajno manja nego u prethodnim godinama, uz trend daljeg smanjenja i rast broja banaka kojima se rezultati pogoršavaju.
Najveći problem je u ekstremno visokoj, rastućoj nenaplativosti kredita, koja prijeti da istopi kapital. Fonet