BEOGRAD, Višednevne padavine nisu nanijele štetu pšenici i kukuruzu i usjevi dobro izgledaju, ali su kiše stvorile probleme voću i povrću jer imaju negativan uticaj na kvalitet plodova, usporavaju dozrijevanje i ometaju berbu, izjavio je savjetnik predsjednika Privredne komore Srbije (PKS) Milan Prostran.
Usjevi koji su posijani proljetos su u dobrom stanju, osim onih koje su povremeno uhvatile vremenske nepogode – oluja i grad, ali je teško bilo šta reći o šteti, jer niko do sada nije radio procjene, kazao je Prostran.
“Kiše donose blagorodnost, odnosno stvaraju povoljne uslove da ovo što je posijano preživi jedan duži period i da se pripremi za vrućine koje će eventualno vladati u avgustu”, istakao je Prostran, dodajući da padavine utiču na to da se popravi vlažnost zemljišta.
Padavine međutim, imaju negativan uticaj na voće – dio roda jagoda je stradao, plodovi trešnje su popucali, a oštećenje su pretrpele i višnje i maline, naveo je taj stručnjak.
Kiše ometaju i berbu pristiglog povrća – mladog krompira i luka, što utiče i na smanjenu ponudu na tržištu i nešto više cijene, ukazao je Prostran, izrazivši nadu da će se situacija brzo popraviti sa prvim dužim sunčanim danima.
On je naveo da je kukuruz, kao vodeća ratarska kultura zasijana na više od 1,25 miliona hektara, sada u vrlo burnoj fazi razvoja i predstoji borba sa korovima, čim kiše stanu, ali ta žitarica za sada dobro izgleda.
Kada je riječ o ozimim usjevima, Prostran se nada da će bar žetva ječma početi u zadnjoj nedjelji juna, a žetva pšenice prve nedjelje jula, iako se očekivalo da će to biti ranije.
On očekuje da će prosječan hektarski prinos pšenice u Vojvodini dostići i preko 4,5 tone, a u centralnom dijelu Srbije između tri i po i četiri tone.
Prema procjeni Prostrana, ovogodišnji rod pšenice iznosiće više od dva miliona tona, što je povećanje u odnosu na lanjsku proizvodnju hljebnog žita koja je iznosila 1,9 miliona tona.
Promjenljivo i sviježije vrijeme uz obilne padavine obilježili su posljednje dane maja i početak juna, a prema podacima Republičkog hidrometorološkog zavoda (RHMZ), najviše kiše zabilježeno je u Vojvodini – od 20 do 35 mm, dok je u ostalim krajevima izmjereno od pet do 15 mm.
Padavina jedino nije bilo na jugu zemlje, a vremenske nepogode i grad zahvatili su centralne dijelove Srbije pri čemu je nanijeta izvjesna šteta na poljoprivrednim kulturama, navode u RHMZ.
U proteklom 30-dnevnom periodu na sjeverozapadu zemlje zabilježeno je do 200 odsto više padavina u odnosu na prosjek, dok je u ostalom delu Srbije registrovano od 100 odsto više od uobičajenih količina padavina. Tanjug