BEOGRAD, Državna revizorska institucija (DRI) počela je reviziju Završnog računa budžeta Srbije za 2012, a u okviru nje i kontrolu određenih rashoda i izdataka pet ministarstava, izjavio je predsjednik DRI-ja Radoslav Sretenović.
“Predmet revizije su rashodi ministarstava finansija i privrede, ekonomije i regionalnog razvoja, regionalnog razvoja i lokalne samouprave, prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja i ministarstva pravde i državne uprave, a revizori kontrolišu i kako su novcem iz budžeta prošle godine raspolagali Narodna skupština i Visoki savjet sudstva”, rekao je Sretenović.
Revizija svrsishodnosti poslovanja, kako je istakao, još nije počela i u završnoj je fazi planiranja.
“Sada subjekati revizije dostavljaju podatke na osnovu kojih ćemo odrediti koje institucije će biti revidirane. Tokom ove revizije biće analiziran broj službenih vozila direktnih i indirektnih budžetskih korisnika, način njihovog korišćenja, troškovi, kao i to da li se ta vozila koriste u prave svrhe”, objasnio je Sretenović.
Savjet DRI je odlučio da se obavi takva revizija jer nijedan državni organ nema evidenciju o ukupnom broju službenih vozila koja su na raspolaganju direktnih i indirektnih budžetskih korisnika.
“Takva revizija traje duže i od godinu dana, a njome želimo da poboljšamo upotrebu službenih automobila, odnosno da ukažemo na mogućnost smanjenja troškova upotrebe službenih vozila”, istakao je Sretenović.
DRI obavlja reviziju svrsishodnosti poslovanja, popularno nazvanu tri E – ekonomičnost, efikasnost i efektivnost, u okviru tvining projekata u saradnji sa strateškim partnerima iz Holandije i Velike Britanije.
Po riječima Sretenovića, u ovom trenutku DRI nema kapacitete za reviziju političkih stranaka.
“Očekujem da će tokom 2014. godine biti ispunjeni uslovi za početak revizije političkih stranaka, ali to ne zavisi samo od DRI-ja. Po Zakonu o DRI, političke stranke mogu biti subjekti revizije, a to znači da ih DRI može revidirati ako procijeni da ima razloga za reviziju i da ima kapacitete da te revizije izvede”, kazao je Sretenović.
Kako je dodao, politička stranka može postati obavezan subjekt revizije DRI-ja samo ako to zakonom bude propisano, a u poslovanju jedne političke stranke DRI može da revidira samo trošenje javnih sredstava.
“U radnoj verziji strategije za borbu protiv korupcije predviđa se obavezna revizija političkih stranaka. Mislim da ovo pitanje treba razriješiti kroz izmjene Zakona o DRI-ju. Da imamo dovoljno prostora i kadrova, sigurno je da bismo radili reviziju i političkih stranaka”, ocijenio je predsjednik DRI-ja.
On je kazao da revizija poslovanja i finansijskih izvještaja političkih stranaka jesu u nadležnosti Agencije za borbu protiv korupcije, s tim što Agencija može tražiti od DRI-ja da uradi takvu reviziju ako procijeni da izvještaji političkih stranaka nisu u skladu sa Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti. Sretenović je naveo da do sada nije bilo takvih zahtjeva Agencije za borbu protiv korupcije. Beta