BANJALUKA/BIJELJINA, Kada je u pitanju broj grla stoke po stanovniku, Republika Srpska značajno kaska za brojnim evropskim i svjetskim zemljama.
Uslovi za bavljenje stočarstvom u RS su gotovo idealni, ali poljoprivrednici kažu da nemaju novca kojim bi farme obogatili, a potom i stoku hranili.
Statistika je i te kako sumorna. Tako, primjera radi, u RS na stotinu građana dolazi tek 17 goveda. Da je riječ o pesimističnom omjeru, dovoljno se ugledati na Francusku, gdje dolazi 31 govedo na svakih 100 stanovnika.
RS u ovoj proizvodnji ne može da se pohvali ni ako se poredi sa brojnim svjetskim državama. U Brazilu je, na primjer, čak 107 goveda na stotinu građana, a u Australiji i Argentini 128, odnosno 126 ovih domaćih životinja.
I svinjari u RS i te kako bi mogli da pozavide kolegama u evropskim i svjetskim državama. U RS su registrovane 34 svinje na 100 građana, dok je u Danskoj, na primjer, taj omjer 224 na 100 stanovnika.
Stada ovaca u RS takođe nisu ni blizu omasovljena kao u mnogim državama. U RS na sto građana dolazi 35 ovaca, a u Španiji je taj omjer 43 prema 100. Naravno, ovaca je najviše u Australiji, i na stotinu stanovnika dolazi ih čak 333, što znači gotovo deset puta više nego u RS.
U udruženjima poljoprivrednika ističu da nisu iznenađeni ovakvom statistikom. Farme su ovdje, kritikuju, gotovo puste, a u svijetu pune kao košnice.
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, poručuje da su navedeni podaci direktna posljedica situacije u kojoj se država nalazi poslije rata.
“Od jednog velikog proizvođača i svinja i goveda, mi smo pali na to da smo na dnu ljestvice i u Evropi i svijetu”, naglasio je Marinković te upozorava da domaći stočari gube bitku čak i na vlastitom tržištu.
I Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije, potvrđuje da je stočni fond u RS siromašan, za razliku od farmi u svijetu, koje su pune.
“Svako ko ima pet ili više hektara zemlje, njegova četvoročlana porodica može da živi od toga, pod uslovom da država pomogne seljaku. Ja u njivi radim, kopam kukuruz, a meni su 62 godine. Niko od omladine to neće da radi, jer je naučio da to za njih čine očevi”, kritikuje Maletić.
Ipak, ako je za utjehu, broj grla stoke u RS, bar registrovane, raste. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, od 2007. do 2011. godine značajno je povećan broj goveda, svinja, peradi i ovaca. Međutim, smanjio se broj koza, konja i kunića. Nezavisne novine