NJUJORK, Mnogi tekstilni proizvođači i poznate modne marke u izradi odjeće koriste i opasne hemikalije.
Zbog toga ih je kritikovala organizacija za zaštitu okoline Greenpeace.Trgovci najavljuju bojkot proizvođača.
“Modni brendovi rijeke širom svijeta koriste kao kanale za odvod otpada”, tvrdi Manfred Santen. Greenpeacov aktivista je optimističan. On vjeruje da će proizvođači odjeće ubuduće svoje majice i pantalone proizvoditi “čistije”. A to znači bez hemikalija koje se trenutno koriste u procesu proizvodnje i prerade tekstilne robe.
Neke hemikalije koje se koriste mogu da prouzrokuju karcinom ili utiču na hormonski sistem.
Ali i kasnije, nakon što se odjeća izveze u druge zemlje, otrovne materije “napuštaju” tekstil npr. prilikom pranja. Tako širom svijeta ugrožavaju snabdijevanje pitkom vodom i životni prostor riblje populacije.
Čak i ako odjeća nije otrovna, moguće je da su u procesu njene proizvodnje korišćene štetne materije.
‘Otrovni’ brendovi
Sve vodeće modne marke koriste te hemikalije. To je Greenpeace dokazao još 2012. Organizacija je u nezavisnim laboratorijima ispitala 141 komad odjeće iz 29 zemalja. Pantalone, majice i donji veš. Rezultati su šokirali, a hemikalija je bilo i u dječijoj odjeći. Uz pomoć tih hemikalija proizvođači čiste konce i odjeću.
‘Hemijska’ moda
Greenpeace je zato prebacio modnim kućama da svoje tekstilne proizvode nepotrebno “zagađuju” tim hemikalijama. Modna branša je burno reagovala na te tvrdnje, a Greenpeace je najavio da će kontrolisati drže li se proizvođači obećanog, prenose agencije.