VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond (MMF) je juče priznao da je prilikom odobravanja programa za spasavanje Grčke 2010. godine snizio svoje uobičajene standarde za održivost grčkog duga i da su njegove prognoze za grčku ekonomiju i sprovođenje strukturalnih reformi u toj zemlji možda bile previše optimistične.
MMF je, uz Evropsku komisiju i Evropsku centralnu banku (ECB), bio dio trojke međunarodnih kreditora koji su 2010. spriječili bankrot Grčke, članice evrozone, zbog nemogućnosti da vraća dugove i njeno napuštanje bloka zajedničke evropske valute. MMF je tada obećao Grčkoj oko 30 milijardi evra (39 milijardi dolara), od ukupnog paketa od 110 milijardi evra, podsjetila je agencija Rojters.
Pojedini članovi uprave MMF kritikovali su taj fond što je dao Grčkoj toliko mnogo novca ako se ima u vidu veličina njene ekonomije, optužujući MMF da je bio pod pretjeranim uticajem svojih evropskih članica.
U jučerašnjem izvještaju je navedeno da je podrška MMF bila neophodna da bi se spriječilo da se problemi Grčke prenesu na ostatak evrozone i svjetsku ekonomiju.
Nakon što je taj program za Grčku bio odobren, MMF i druga dva kreditora – Evropska unija i ECB – zahtijevali su od Atine da odmah smanji dio duga i sprovede strukturalne reforme.
Postojali su, međutim, “značajni neuspjesi” Grčke u ostvarenju tih zahtjeva, priznao je MMF. Grčka je ostala u zoni evra i skresala je dio svog duga, ali nije uspjela da ponovo uspostavi tržišno povjerenje, a njena ekonomija je potonula u jednu od najdubljih recesija koje su ikada pogodile neku ekonomiju u mirnodopsko doba, pri čemu je grčki bruto domaći proizvod skliznuo 22 odsto u periodu od 2008. do 2012.
Ocjena MMF za grčku ekonomiju “može se kritikovati da je bila previše optimistična”, priznala je ta institucija.
“Lekcije koje smo izvukli tiču se potrebe da osoblje Fonda bude tokom svojih redovnih inspekcija skeptičnije kad je riječ o zvaničnim podacima”, navedno je u jučerašnjem izvještaju. Tanjug