BANJALUKA, Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Maida Ibrišagić-Hrstić rekla je da rafting u Banjaluci, ali i u Srpskoj, zauzima značajno mjesto u avanturističkom turizmu, jer se upravo ljubitelji avanturizma najviše opredjeljuju za rafting kada biraju Srpsku za turističku destinaciju.
Hrstićeva je danas u razgovoru sa predsjednikom banjalučkog Rafting kluba “Kanjon” Aleksandrom Pastirom istakla da je Ministarstvo, zakonskim i podzakonskim aktima u turizmu, veoma dobro uredilo i oblast avanturističkog turizma.
Ona je napomenula da je 2011. godine donesen Pravilnik o načinu i uslovima za pružanje usluga raftinga kao turističke djelatnosti, kojim su tačno propisani tehnički uslovi na osnovu kojih se rafting može organizovati kao turistička djelatnost na rijekama u Srpskoj.
Hrstićeva je podsjetila da je Ministarstvo trgovine i turizma u 2012. godini u cilju unapređenja ovog vida turizma, finansijski podržalo projekat “Obuka vodiča raftinga”, koju je organizovao Kajak, kanu i rafting savez Republike Srpske, a čijom realizacijom su prvi put licencirani rafteri u Republici.
Na sastanku je razgovarano o potrebi pronalaska modela za izgradnju smještajnih kapaciteta za korisnike usluga raftinga, kako bi se ova turistička djelatnost u Republici Srpskoj, s obzirom na izuzetan potencijal, razvila kao održiv turistički proizvod, saopšteno je iz Ministarstva.
Pastir je istakao da je rijeka Vrbas već prepoznata u svijetu kao izuzetna destinacija za avanturistički turizam, od kajaka i kanua, do raftinga, te da je među turistima, koji su ljubitelji raftinga, mnogo više inostranih gostiju.
Razgovarano je i o aktivnostima Rafting kluba “Kanjon”, kada je riječ o obuci za vodiče na divljim vodama, kao i o započetom projektu “Čist Vrbas” u koji je uključeno 12 opština sliva rijeke Vrbas. Srna