BANJALUKA, Ekonomija BiH u ovoj godini zabilježiće skroman rast od 0,9 odsto, a prvi ozbiljniji koraci ka povećanju ekonomske aktivnosti očekuju se tek u idućoj godini, procjene su Direkcije za ekonomsko planiranje BiH.
U dokumentu “Perspektive od 2013. do 2016. godine” koji je izradila Direkcija za ekonomsko planiranje BiH navodi se da se pravo poboljšanje očekuje tek u 2014. godini i to kroz jačanje rasta u Njemačkoj, Austriji i Srbiji, te početak rasta u Hrvatskoj, Sloveniji i Italiji.
U dokumentu se dodaje da bi 2015. i 2016. trebalo da budu obilježene daljim postepenim jačanjem ekonomskog rasta, uglavnom kao posljedica sve izraženijih pozitivnih kretanja u okruženju.
– Očekivanja progresa u okruženju su uglavnom postepenog karaktera, tako da je za 2015. predviđen ekonomski rast BiH od 3,5 odsto, odnosno od 4,2 odsto u 2016. godini. Ovaj rast bi uglavnom trebalo da bude posljedica postepenog jačanja izvoza i realnog sektora, te domaće tražnje zahvaljujući jačanju zaposlenosti i inostranih priliva novca. Pri tome bi javne investicije trebalo da imaju sve veći značaj – navode u DEP-u.
Dodaju da se u ovoj godini očekuje umjeren oporavak industrijske proizvodnje sa rastom od oko dva odsto, dok se u idućoj godini očekuje rast od približno 4,5 odsto. Prema njihovim prognozama, BiH u 2015. i 2016. godini očekuje rast industrijske proizvodnje od približno šest odsto.
Prema procjenama DEP-a, tokom 2013. godine nominalna stopa izvoza biće veća za 3,1 odsto, dok će uvoz doživjeti rast po nešto višoj stopi koja će iznositi 4,1 odsto. U iduće tri godine očekuje se približno isti rast i uvoza i izvoza.
Direktor Instituta za edukaciju u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Duljko Hasić kaže da su ovo ohrabrujuće procjene, ali da BiH nema realnih pretpostavki na osnovu kojih bi se te prognoze ostvarile.
– Da bi BiH u idućim godinama ostvarila rast BDP-a od 2,5 ili tri odsto, potrebne su nam investicije od 500 miliona evra, a mi te investicije teško možemo privući – kazao je Hasić i dodao da je poslovni ambijent u BiH veoma loš, da je politička klima loša, te da korupcija odbija investitore od BiH.
Kada je u pitanju tržište rada, DEP navodi da, s obzirom na to da se u 2013. godini očekuje skroman ekonomski rast, veći pozitivni pomaci se ne mogu očekivati, ali bi moglo doći do usporavanja negativnih trendova u domenu zapošljavanja.
– Nešto bolja dešavanja na tržištu rada se očekuju u 2014. godini, koja bi mogla biti godina preokreta i potpunog zaustavljanja negativnih trendova na tržištu rada – navode u DEP-u i dodaju da će se inflacija kretati u rasponu od 1,5 do 1,7 odsto.
Kada je u pitanju bankarski sektor, u DEP-u navode da će kretanje kredita biti uslovljeno kretanjem depozita i kvalitetom kreditnog portfolija koji značajno može ograničiti kreditnu aktivnost banaka ako se nastavi trend rasta nekvalitetnih kredita.
Investicije
Prema procjenama DEP-a, BiH će u ovoj godini ostvariti između 495 i 645 miliona KM stranih investicija.
– Za 2014. godinu se očekuju direktna strana ulaganja u iznosu od 620 do 820 miliona KM, dok se u 2015. godini očekuju investicije u iznosu od 890 miliona do 1,040 milijardi KM. Direktna strana ulaganja u 2016. godini bi bila od 970 miliona do 1,070 milijardi KM – navode u DEP-u. Glas Srpske