LJUBLJANA, Prijedlog da se penzije u Sloveniji ove godine smanje za četiri odsto ili da se njihovi korisnici odreknu jednokratnog godišnjeg dodatka za odmor uznemirio je 560.000 slovenačkh penzionera, ali je predsjednik Demokratske stranke penzionera (DESUS) i ministar spoljnih poslova Karl Erjavec u ponedjeljak negirao takvu mogućnost.
Rekao je da je od premijerke dobio uvjeravanja da penzije ove godine neće smanjivati.
Nakon sastanka koalicionih stranaka sa predsjednicom vlade, na kojem su razmatrane dodatne mjere štednje u okviru rebalansa budžeta, Erjavec je rekao da se nada kako će dogovor u vezi sa penzijama poštovati i ministar finansija Uroš Čufer, koji je ovih dana izazvao revolt kod penzionera, rekavši da bi penzioneri od sada morali da daju veći doprinos mjerama štednje i stabilizacije javnih finansija
Čufer je Evropskoj komisiji obećao da će izdatke za penzije u ovogodišnjem budžetu smanjiti za 150 miliona evra, što bi se sprovelo kroz rebalans.
Udruženja slovenačkih penzionera pozivaju se na statističke podatke po kojima je vrijednost penzija u Sloveniji prošle godine realno smanjena za 3,5 odsto i ističu da su penzioneri zbog stalnog zaostajanja penzija u odnosu na plate zadnjih godina “izgubili” oko milijardu evra, iako je stranka penzionera partner u nekoliko posljednjih vlada.
Penzioneri smatraju neprikladno da ih relativno mladi 43-ogodišnji ministar finansija “proziva” kao one koji do sada nisu dali nikakav udio stabilizaciji javnih finansija i izlasku iz krize pa je i lider DESUS-a Erjavec ovih dana bio prinuđen da daje izjave o mogućem izlasku svoje stranke iz koalicije ako bi se teret krize prebacio na penzionere.
Zbog mjera štednje i stabilizacije penzije se u Sloveniji posljednje dvije godine ne usklađuju sa platama kao ranije, a prošle godine su penzioneri koji primaju više od 622 evra mjesečno interventnim zakonom ostali i bez godišnjeg dodatka za rekreaciju i odmor, koji se isplaćuje jednokratno i iznosi nekoliko stotina evra u zavisnosti od veličine penzije.
Ipak, penzionerska udruženja tvrde da više od trećine slovenačkih penzionera po visini penzija spada u zonu siromaštva, i da više od polovine mješečno prima manje od 600 evra, a mnogi i znatno manje, te da zbog krize ne treba dodatno rušiti međugeneracijsku solidarnost i stečena prava. Tanjug