TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale, jer su ulagače, ionako zabrinute zbog mogućeg zaoštravanja monetarne politike u SAD-u, razočarali slabi ekonomski podaci iz Kine.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu više od 3 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Singapuru i Australiji pale između 0,2 i 0,5 odsto.
Berzovni indeksi u Šangaju i Hong Kongu porasli su do 0,5 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,2 odsto, skliznuvši na najniži nivo u gotovo sedam sedmica.
Ulagače zabrinjava usporavanje rasta kineske ekonomije. U maju je, prema izvještaju HSBC banke, industrijska aktivnost pala po prvi put nakon sedam mjeseci zbog slabosti kako inostrane, tako i domaće potražnje, a oslabila je i aktivnost u uslužnom sektoru.
Premda je u subotu vlada objavila službene podatke da je PMI indeks aktivnosti u Kini ojačao u maju s 50,6 na 50,8 bodova, to nije uticalo na procjene analitičara da se rast ekonomije usporava.
„Očito je da se rast druge po veličini svjetske ekonomije usporava, no mali su izgledi da bi to bilo oštrije usporavanje“, kaže You Hongye, ekonomista u kompaniji China Essence Securities.
Ulagače zabrinjava i mogućnost smanjivanja podsticajnih monetarnih programa američkog Feda. Posljednji podaci ukazuju na blaga poboljšanja u najvećoj svjetskoj ekonomiji, pa bi centralna banka uskoro mogla početi smanjivati programe kupovine državnih i hipotekarnih obveznica.
Ti su programi godinama održavali kamate na rekordno niskim nivoima, podstičući u isto vrijeme rast cijena akcija na najviše nivoe u istoriji, pa se ulagači plaše da bi smanjenjem tih programa tržište izgubilo podršku.
Zbog toga se pažljivo prati svaki ekonomski podatak iz SAD-a. Što je podatak bolji, to su veći izgledi da će monetarna politika biti zaoštrena, i obrnuto. Hina