NJUJORK, U fokusu ulagača na Wall Streetu ove će sedmice biti izvještaj o zaposlenosti u SAD-u, koji bi mogao uticati na odluke čelnika Feda o monetarnoj politici i znatno usmjeriti tržište.
Dow Jones indeks oslabio je prošle sedmice 1,2 odsto, na 15.115 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,1 odsto, na 1.630 bodova, a Nasdaq indeks 0,1 odsto, na 3.455 bodova. Bila je to druga sedmica zaredom kako su cijene akcija pale, što nije zabilježeno još od novembra prošle godine.
Nestabilnost tržišta posljedica je strahovanja ulagača da će Fed odustati od popustljive monetarne politike kojom još od 2008. godine održava kamatne stope rekordno niskima, što je podstaklo uzlet cijena akcija na najviše nivoe u istoriji.
Od prije desetak dana, kada je predsjednik američke centralne banke Ben Bernanke kazao da bi se o podsticajnim monetarnim programima moglo odlučivati na jednoj od idućih sjednica Feda, cijene akcija padaju, dok prinosi na obveznice rastu.
„Očito je da se ulagači plaše da će Fed početi smanjivati iznose za kupovinu obveznica. Ako do toga dođe, oni koji su na tržištu zbog jeftinog novca vjerovatno će brzo izaći“, kaže Quincy Krosby, analitičarka u kompaniji Prudential Financial.
A početak povlačenja tih ulagača s tržišta mogao bi uslijediti već krajem ove sedmice, kada budu objavljeni podaci o zaposlenosti u SAD-u.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u maju broj zaposlenih povećan za 168.000, gotovo ista kao u aprilu. Pritom bi stopa nezaposlenosti mogla ostati nepromijenjena na 7,5 odsto.
Fed je lani poručio da će kamate držati na rekordno niskim nivoima sve dok stopa nezaposlenosti ne padne na 6,5 odsto. A da bi ta stopa značajnije pala, mjesečno bi u idućih nekoliko mjeseci trebalo biti otvoreno više od 200.000 novih radnih mjesta, kažu analitičari.
„Budu li podaci o zaposlenosti bolji nego što se očekuje, mogli bi povećati strahovanja ulagača od zaoštravanja monetarne politike Feda, što bi negativno uticalo na tržište“, kaže Mark Luschini, strateg u kompaniji Janney Montgomery Scott.
No, pad cijena akcija mogao bi biti kratkotrajan jer bi dobri podaci s tržišta rada značili da se ekonomija oporavlja, što je dugoročno pozitivno za tržište, kaže Luschini.
Ove će sedmice biti objavljeni i brojni drugi podaci iz američke ekonomije, no svi će biti samo uvertira pred izvještaj o zaposlenosti, koji će biti objavljen u petak. Hina