BEOGRAD, Porodica Nedeljka Kotura, proizvođača duvana iz Golubinaca, mjesta poznatog po najvećim plantažama ove industrijske biljke u Srbiji, i ove godine duvan gaji na 50 hektara.
Mlade biljke su već rasađene, i ako vremenski uslovi to dozvole, uskoro će krenuti i sa špartanjem, odnosno, zaštitom od korova.
Kotur duvan gaji za potrebe kompanije „Japan tobako internacional“ iz Sente, ali njega i ostale proizvođače duvana, kako kaže, najviše interesuje hoće li imati ikakvu podršku države, odnosno, hoće li dobiti neku subvenciju za duvan.
– Prošle godine se čulo da bismo mogli da dobijemo po 20 dinara za kilogram duvana – podsjeća Kotur. – Ove godine, međutim, nema ni obećanja…
Đorđo Radojičić, predsjednik Udruženja proizvođača duvana, u Privrednoj komori Srbije, navodi kako se duvan ove godine u Srbiji rasađuje na oko 5.300 hektara, a i napominje kako bi se stvari sa državnom podrškom proizvođačima duvana mogle promijeniti.
– Planira se da se u Srbiji ove godine gaji oko 4.460 hektara duvana sorte virdžinija, 680 hektara berleja, i 150 hektara orijentalnih duvana – precizira Radojičić. – S obzirom na to da je prošla godina bila veoma sušna, i teška, a samim tim smo imali i manju proizvodnju, siguran sam da će ove godine rezultati biti daleko bolji, odnosno da ćemo prevazići prošlogodišnju proizvodnju od 8.500 tona duvana.
Proizvođače duvana, takođe, dodaje Radojičić, raduje i promjena stava u državnoj administraciji, prema prozvodnji duvana.
– Objasnili smo nadležnima u resornom ministarstvu, kako se gotovo sav duvan, koji se proizvede u Srbiji, izveze, a da je Srbija, samo od izvoza duvana, imala priliv od 32,8 miliona dolara, dok je ukupan devizni priliv od izvoza duvana i duvanskih proizvoda 73 miliona dolara – navodi Radojičić. – Sama promjena stava, međutim, teško da može da nam obezbjedi subvencije za ovu godinu, tim prije što sredstva za to nisu obezbjeđena u budžetu. Kada bismo dobili podršku, siguran sam da bi proizvodnja bila daleko veća, a samim tim i devizni priliv.
Okolne zemlje
U svim okolnim zemljama, kako navodi Radojičić, proizvodnja duvana ima vrlo solidnu državnu podršku.
– U Hrvatskoj država po kilogramu duvana daje podršku od 80 evrocenti, slično je i u Bosni i Hercegovini – navodi Radojičić.
– U Makedoniji se proizvodnja premira sa jednim evrom po kilogramu. Jasno je, samim tim, kakvu konkurenciju mi u Srbiji imamo kada izvozimo naš duvan. Novosti