PRIJEDOR, Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je da će projekat “Šumska i zaštićena planinska područja” znatno ojačati institucionalne i tehničke kapacitete za upravljanje nacionalnim parkovima “Kozara” i “Sutjeska” i šumskim rezervatima Lom Driniću i Janj u Šipovu.
“Osim više strateških dokumenata koji će omogućiti razvoj ovih zaštićenih područja u Republici Srpskoj, projekat podrazumijeva i obnavljanje voznih parkova, kako putničkim i terenskim, tako i specijalizovanim vozilima, nabavku informatičko-kancelarijske opreme i meteoroloških stanica, kao i razne druge investicije, poput Info centara, osmatračnica, planinarskih domova i slično”, rekla je Golićeva.
Otvarajući sinoć na Kozari dvodnevnu radionicu za novinare u okviru “Kampanje za podizanje nivoa informisanosti građana o zaštićenim područjima u Republici Srpskoj”, Golićeva je podsjetila da su projekat “Šumska i zaštićena planinska područja” od 2009. do ove godine Svjetska banka i Global fond finansirali sa 1,7 miliona američkih dolara, a Vlada Republike Srpske sa 1,25 miliona američkih dolara.
“U toku je i realizacija šest podprojekata u okviru komponente lokalne inicijative od kojih su neki investicionog karaktera, a neki promotivnog i edukativnog”, kaže Golićeva.
Predstavnik Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Miloš Jokić rekao je da se projekat “Šumska i zaštićena planinska područja” sastoji iz triju komponenti, i to razvoj zaštićenih područja, podrška zaštiti biodiverziteta i lokalne inicijative za zaštitu biodiverziteta.
“Sve aktivnosti odvijaju se u dva pravca, a to su donošenje strateških dokumenata neophodnih za razvoj zaštićenih područja, a drugo su razne nabavke i investicioni projekti”, rekao je Jokić.
On kaže da je ubuduće neophodno insistirati na povećanju vlastitih prihoda, na prvom mjestu iz turističkih aktivnosti.
“Takođe, smatramo da su međunarodni fondovi jedan od ključnih izvora finansiranja investicionih projekata u zaštićenim područjima, prije svih IPA fondovi, zbog čega ćemo posebne obuke organizovati za pripremu i pisanje projektnih prijedloga”, najavio je Jokić.
Predstavnik Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Dragan Kovačević rekao je da je Republika Srpska jedna od rijetkih zemalja u regionu koja ima tri velika, potpuno očuvana prašumska eko-sistema – Perućicu, Janj i Lom.
Predstavnik agencije “Info pet” Suzana Todorović rekla je da je ovo prva od dvije planirane radionice za novinare u okviru “Kampanje za podizanje nivoa informisanosti građana o zaštićenim područjima u Republici Srpskoj”, a da bi druga trebalo da bude održana u julu u Nacionalnom parku “Sutjeska” s ciljem da osnovni slogan “Čuvajmo prirodu i ona će čuvati nas” došla do svih građana.
“Uslijediće radionice za predstavnike resornog ministarstva i zaštićenih područja, okrugli sto sa stručnjacima za biološku raznolikost i ekolozima uopšte, kao i jednodnevni izleti sa učenicima osnovnih škola iz lokalnih zajednica uz zaštićena područja”, najavila je Todorovićeva.
“Kampanju za podizanje nivoa informisanosti građana o zaštićenim područjima u Republici Srpskoj” u okviru projekta “Šumska i zaštićena planinska područja” realizuju Agencija za odnose sa javnošću “Info pet”, Institut za građevinarstvo Banjaluka i Futura – fakultet za primjenjenu ekologiju iz Beograda.
Osim predstavnika medija, skupu na Kozari prisustvuju i direktori nacionalnih parkova “Kozara” i “Sutjeska” Dragan Romčević i Zoran Čančar, koji su prezentovali ova zaštićena područja.
Drugog dana radionice učesnici su posjetili Nacionalni park “Kozara” uz prezentaciju koju je priredio turistički vodič ove javne ustanove Draško Anđelić. Srna