PALE, Savez opština i gradova Republike Srpske neće podržati izmjene i dopune Zakona o šumama, kojima je predviđeno umanjenje izdvajanja za lokalne zajednice, rekao je danas na Palama potpredsjednik Saveza Nenad Samardžija.
On je istakao da je stav Saveza o ovom pitanju jedinstven i dodao da je uputio zahtjev da se sutra obrati na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, na čijem dnevnom redu su i izmjene i dopune Zakona o šumama.
“Prema postojećem Zakonu, lokalnim zajednicama izdvajalo se 10 odsto na vrijednost šumskih drvnih sortimenata prodatih na kamionskom putu, a Prijedlogom je predviđeno da se ta naknada umanji za 50 odsto ili na pet odsto izdvajanja”, pojasnio je Samardžija, koji je prije izbora za gradonačelnika Istočnog Sarajeva bio jedan od rukovodećih ljudi u “Šumama Republike Srpske”.
On je podsjetio da je kao razlog smanjenja navedeno da “Šume Srpske” imaju problema u poslovanju i da se ta izdvajanja svedu na nivo izdvajanja u okruženju.
Prema njegovim riječima, preduzeće “Šume Republike Srpske” je 2008. godine, kada je stopa izdvajanja, takođe, iznosila 10 odsto, poslovalo pozitivno i ostvarilo dobit od više od pet miliona maraka.
“To govori da nije problem u ovih 10 odsto, već u pogrešnoj poslovnoj politici ovog preduzeća i nemogućnosti naplate potraživanja od oko 50 miliona KM”, dodao je Samardžija.
On je istakao da “Šume Srpske” opterećuje i veliki broj zaposlenih, a jedan od razloga je i nestručan i neodgovoran odnos kada je riječ o klasiranju šumskih drvnih sortimenata.
“Ne možemo podržati ove izmjene i ukoliko ih usvoji Narodna skupština koristićemo i druga sredstva i pokrenuti inicijativu da se upravljanje šumama vrati na lokalni nivo”, rekao je Samardžija i dodao da je jedna od mjera i da lokalne zajednice krenu u donošenje odluka na svojim skupštinama o izdvajanju šumarstava iz Javnog preduzeća “Šume Republike Srpske”.
Samardžija je naglasio da Savez opština i gradova Srpske sada ne može pristati ni na stopu od 7,5 odsto izdvajanja, jer su opštine u budžetima planirale ova sredstva.
Prema njegovim riječima, moguće je rješenje da se u brdsko-planinskim opštinama ostavi izdvajanje od 10 odsto, a u opštinama na manjim nadmorskim visinama smanje ova izdvajanja, kao što je slučaj u nekim zemljama u okruženju.
Samardžija je precizirao da bi ovim smanjenjem “Šume Srpske” imale uštedu od oko sedam miliona maraka, što im ne bi pomoglo da prevaziđu probleme, a lokalnim zajednicama bi napravilo ogromnu štetu.
Načelnik opštine Trnovo Nenad Mišović naglasio je da u budžetu ove opštine oko 21 odsto čine sredstva od šuma, te da bi ovo smanjenje ugrozilo sve budžetske korisnike.
On je naglasio da bi umanjenje od 50 odsto ugrozilo punjenje budžeta i u ostalim opštinama u kojima je oko 20 do 30 odsto sredstava planirano od naknada od šuma. Srna