BEOGRAD, Potpredsjednik Nacionalnog savjeta za privredni oporavak Branislav Grujić optimista je u pogledu privrednog oporavka Srbije do kraja godine, jer očekuje da će se poslije rješavanja teških političkih tema, poput implementacije briselskog sporazuma i dobijanja datuma za pregovore o članstvu u EU, sva energija, svih odgovornih ljudi u Srbiji okrenuti ka rastu i razvoju privrede.
Grujić je istakao da je najveći ekonomski problem Srbije kako zaustaviti pad privredne aktivnosti i pokrenuti pozitivan trend, odnosno rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), podsjećajući da privreda Srbije ima sukcesivan pad već četiri – pet godina.
Komentarišući zvanični podatak Republičkog zavoda za statistiku da je u prvom kvartalu Srbija zabilježila rast BDP-a od 1,9 odsto, Grujić je primjetio da ukoliko je srpska privreda prošle godine zabilježila pad BDP-a od dva odsto i ukoliko do kraja 2013. zabilježi rast od dva odsto, onda to znači da smo se vratili tamo gdje smo bili 2011. godine.
“Mislim da moraju mnoge stvari da se rade pod hitno, tako da reći jednom rečenicom šta treba hitno uraditi je – vrlo teško“, ocijenio je Grujić i dodao da je Nacionalni savjet za privredni oporavak usvojio plan mjera za oporavak privrede i još radi na usvajanju plana reindustrijalizacije.
Pošto je Srbija ekonomski veoma vezana sa EU, jer 60 odsto našeg izvoza se plasira u zemlje “evrolenda”, Grujić je upozorio da je, objektivno, kriza u EU mnogo dublja nego što se očekivala. Sada su se otvorili i problemi u Francuskoj, Njemačka je pokazala mnogo lošije rezultate u privredi nego što su bili predviđeni, i jedina dobra vijest je što SAD pokazuje pozitivnije makroekonomske rezultate od vodećih zemalja Starog kontinenta, predočio je poznati biznismen.
SAD su 2009. prve ušle u ekonomsku krizu, ali će izgleda prve i izaći iz nje, dok EU ima ne samo ekonomsku već i političku krizu, ocijenio je Grujić i podsjetio na dilemu Velike Britanije, koja se dvoumi da li da napušta EU ili ne.
Grujić je zaključio da će u EU morati da se uvedu “mnogo žešća pravila”, u ekonomskom smislu, da bi taj prostor funkcionisao kvalitetnije. (Tanjug)
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
privredni.oporavak.sebije.iz krize.ulaganjem upoljuprivredu.iuraln.razvoj..poljuprivrede. isela uvojvodini..podizanje životnog standarda.gradjana na selu..koji.žive.
А други наслов каже да Србији пријети банкрот???Слудили су народ до краја.