TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija i jutros pale, drugi dan zaredom, ali ne tako oštro kao dan prije, kada je japanski Nikkei indeks potonuo više od 7 odsto, što je bio njegov najveći dnevni pad u posljednje dvije godine.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu više od 2 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju, Južnoj Koreji, Hong Kongu, Singapuru i Australiji pale između 0,2 i 2,1 odsto.
Nakon jučerašnjeg pada za 2,2 odsto, jutros je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, oslabio daljih 0,6 odsto, zaronivši na najniži nivo u mjesec dana.
Na samom početku današnjeg trgovanja Nikkei indeks skočio je više od 3 odsto, nadoknadivši dio jučerašnjeg 7,3-procentnog gubitka, kada je ulagače obeshrabrio pad industrijske aktivnosti u Kini i mogućnost smanjivanja podsticajnih monetarnih programa američkog Feda.
Međutim, ubrzo se Nikkei ponovno našao pod pritiskom, pa je pred kraj današnjeg trgovanja u minusu od oko 2 odsto.
„Puno je nesigurnosti na japanskom tržištu, što bi moglo loše uticati na povjerenje ulagača. Mislim da je tržište pred tehničkom korekcijom nakon snažnog rasta posljednjih mjeseci“, kaže Stan Shamu, strateg u kompaniji IG.
Od polovine novembra prošle godine, kada je Shinzo Abe, koji je mjesec dana kasnije postao premijer, predložio agresivno labavljenje monetarne politike i nove fiskalne mjere za podsticanje ekonomije, Nikkei indeks skočio je oko 60 odsto.
I na ostalim su azijskim berzama cijene akcija jutros pale, ali ne tako snažno kao u Japanu.
Ulagače nisu ohrabrile ni izjave dva zvaničnika američkog Feda koji su poručili da centralna banka neće samo tako povući podsticajne monetarne mjere te da bi se iznosi za kupovinu obveznica mogli povećavati ili smanjivati zavisno o situaciji u ekonomiji.
Programima otkupa državnih i hipotekarnih obveznica Fed mjesečno na finansijska tržišta ulijeva 85 milijardi dolara, što je glavni razlog snažnog rasta cijena akcija na Wall Streetu već duže vrijeme, pa se ulagači plaše da bi smanjivanjem tih programa tržište izgubilo podršku.
A na valutnim je tržištima dolar oslabio nakon poruka da bi monetarna politika u SAD-u i dalje mogla ostati vrlo labava.
Zbog toga je njegov kurs pao s jučerašnjih 102,80 na 101,50 jena.
Cijena evra prema američkoj valuti porasla je, pak, s jučerašnjih 1,2850 na 1,2925 dolara.
U odnosu, pak, na japansku valutu, evro je oslabio, pa mu je kurs skliznuo s jučerašnjih 131,90 na 131,10 jena.
Nakon što je juče oslabila za 3 centa, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku skliznula daljih 40-ak centi, na 93,80 dolara po barelu. Hina