NOVI SAD, Vršilac dužnosti generalnog direktora Kompanije “Boksit” iz Milića Momir Lazarević rekao je danas u Novom Sadu da takozvane necarinske barijere ugrožavaju poslovanje prehrambenog sektora ove kompanije i gotovo potpuno onemogućavaju izvoz jaja sa “Boksitove” farme koka nosilja u Srbiju.
“Srbija ne vjeruje analizama akreditovanih laboratorija Republike Srpske koje garantuju ispravnost i kvalitet jaja sa `Boksitove` farme, nego traže da ih pregledaju domaći veterinarski inspektori, na koje moramo čekati na graničnom prelazu najmanje sedam dana”, pojasnio je Lazarević u izjavi nakon sastanka predstavnika privrednih komora država potpisnica CEFTA sporazuma u Novom Sadu.
On je dodao da čekanje veterinarskog inspektora na graničnom prelazu u Malom Zvorniku poskupljuje cijenu jaja i automatski smanjuje njihovu konkuretnost na tržištu Srbije.
“Dok se čeka dolazak veterinarskog inspektora na graničnom prelazu u Malom Zvorniku, jaja moraju da budu uskladištena u specijalnim hladnjačama. To se plaća od 500 evra do 1.000 evra, što poskupljuje cijenu jaja i smanjuje njihovu konkurentnost na srpskom tržištu”, precizirao je Lazarević.
On je uočio da je slična situacija i sa proizvodima koji iz Srbije dolaze u BiH, odnosno Republiku Srpsku. “Primjera radi, fitopatolozi iz BiH naplaćuju na granici 250 KM, odnosno oko 130 evra pregled stočog brašna koje kamionom ili šleperom dolazi iz Srbije u BiH. Ta usluga, naravno, diže cijenu stočnog brašna i čini ga nekonkurentnim na tržištu BiH”, rekao je Lazarević.
On kaže da obje zeljme to čine da bi zaštitile svoje proizvode, upkos činjenici da su članice CEFTA sporazuma. “U CEFTI nema carina, ali zato Srbija i BiH postavljaju necarinske barijere poput ovih, što usporava promet i poskupljuje proizvode. Zato apelujem na Vladu Srbije i Savjet ministara BiH, u ime kompanija sa obje strane Drine, da `olabave` malo krute i skupe necarinske barijere koje opterećuju međusobne trgovinske odnose”, rekao je Lazarević.
Kompanija “Boksit” iz Milića je složeno preduzeće u kome je proizvodnja hrane drugi po veličini proizvodni sektor. “Boksit” godišnje proizvede 90 miliona jaja, što ga u toj oblasti čini liderom u BiH.
Organizator današnjeg sastanka predstavnika privrednih komora i pojedinih kompanija iz zemalja članica CEFTA sporazuma bio je direktor sektora privrede u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Zdravko Marinković.
U Novom Sadu u toku je međunarodni poljoprivredni sajam koji je okupio 1.500 izlagača iz 50 država svijeta. Sajam će biti završen sutra. Srna