BEOGRAD, Privreda Srbije i dalje je u teškoj situaciji i bez privlačenja više domaćih i stranih investicija zemlja će teško izaći iz krize, izjavio je sinoć ministar finansija i privrede Srbije Mlađan Dinkić.
U medijima se u posljednje vrijeme prenose komentari iz EU da Fijat “vuče” privredni razvoj Srbije, što je tačno, ali ja nisam zadovoljan, jer to nije dovoljno i zato nam treba više takvih investicvija, rekao je Dinkić, komentarišući zvanični statistički podatak da je Srbija u prvom kvartalu imala rast BDP-a od 1,9 odsto, što je znak da je domaća privreda izašla iz recesije.
Učestvujući u programu RTS-a, Dinkić je rekao da dok ne krene oporavak u EU, gdje Srbija izvozi 60 odsto svoje proizvodnje, Srbija se ne može nadati oporavku privrede i izlasku iz krize.
U Vladi smo se dogovorili da krenemo u akciju za animiranje investitora, jer je primjer Fijata pokazao da je Srbiji potrebno više takvih investicija, skoro za svaki region u Srbiji, da bi se zemlja ekonomski oporavila, rekao je ministar.
Prema njegovim riječima, Vlada Srbije je napravila strategiju privlačenja stranih investicija i ključne destinacije za privlačenje investitora su Rusija, zemlje Persijskog zaliva, Azerbejdžan, Turska, a u posljednje vrijeme i Bjelorusija, odakle se uskoro očekuje ugovor o određenim ulaganjima u Srbiji.
Odgovarajući na pitanje da li će u prvih šest mjeseci država redovno isplaćivati plate i penzije, Dinkić je naglasio da tu neće biti problema, da će se redovno isplaćivati, i neće biti njihovog smanjivanja.
Međutim, on je upozorio da će morati da se naprave uštede u po svim ministarstvima za oko 30 milijardi dinara u budžetu, jer su podbacili neki poreski prihodi zbog krize.
Ministar je najavio da danas u skupštinsku proceduru ulazi paket poreskih zakona koji će rasteretiti privredu i plate zaposlenih.
Komentarišući opravdanost dodjeljivanja podsticaja investitorima, Dinkić je rekao da se taj novac vraća u budžet Srbije za 17 mjeseci.
Dinkić je rekao da nije bio za davanje podsticaja investitorima, ali se pokazalo da je to nužnost koja se pokazala opravdanom i u drugim zemljama u okruženju i napomenuo da Fijat nikad ne bi došao u Srbiju da nije bilo tih podsticaja.
On je za 1.jul u Subotici najavio otvaranje fabrike njemačke kompanije Kontinental, koja proizvodi automobilske gume, a očekuje se i početak izgradnje još jedne fabrike njemačkog Boša, navodeći da su i njima dodijeljeni podsticaji.
Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) do sada je dodijelila podsticaje za oko 250 domaćih i stranih firmi, od čega su polovina domaće bankarske garancije, ali je problem kod investitora koji ne uspjevaju na vrijeme da obezbjede bankarske garancije, iako dobijaju državne podsticaje kao i strane firme, objasnio je ministar finansija.
Odgovarajući na pitanje o sudbiji Željezare Smederevo, Dinkić je rekao da se pregovara sa kompanijama iz Rusije, Ukrajine i Italije i država nema namjeru da ostane vlasnih smederevskog giganta, već da joj nađe strateškog partnera.
Dinkić nije želio da komentariše da li su tačne medijske špekulacije da kompanija Etihad iz Emirata za desetak dana dolazi u Srbiju sa ponudom za preuzimanje Jat Ervejza, ocjenjujući da bi Jat dobio odličnog strateškog partnera ukoliko bi se taj ugovor realizovao.
Kada je riječ o ugovoru o privatizaciji Trepče, Dinkić nije želio da komentariše političke implikacije takvog ugovora, naglašavajući da bi pokretanje Trepče dobro došlo Srbima na sjeveru Kosova, jer oni moraju od nečega da žive.
Objašnjavajucvhi razloge za ostanak Gorenja već 60 godina u Srbiji, član Upravnog odbora Gorenje grupe Branko Apat je podsjetio da u proteklih 10 godina ta slovenačka kompanija ima tri firme u Valjevu, Staroj Pazovi i Zaječaru.
Razlozi investiranja Gorenja u te tri fabrike u Srbiji su dobar geografski položaj neophodan za izvoz u zemlje okruženja, kvalifikovana radna snaga, kao i podsticaji i uslovi poslovanja, naveo je Apat i dodao da je država Srbija ispunila obećanja u oblasti izgradnje putne infrastrukture koje je Gorenje tražilo.
Apat je, komentarišući dodjeljivanje podsticaja stranim kompanijama, rekao da su oni bili onaj faktor koji je presudio da Gorenje dođe i investira u Srbiju u proteklih desetak godina, jer to je bilo nešto što je davalo nadu da će njihova investicija biti sigurna.
Slovenački biznismen je ocijenio da se poslovno okruženje u Srbiji promijenilo za 50 odsto na bolje u proteklih nekoliko godina i podsjetio da je Gorenje u Valjevu dovelo oko 80 dobavljača i njima su ponuđeni krediti za poslovanje koji su bili povoljniji od tržišnih, kao i odgovarajući podsticaje od države. Tanjug