BIJELJINA, Stručnjaci procjenjuju da će prinos pšenice ove godine u Semberiji biti umanjen i do 30 odsto zbog polijeganja koje je izazvano kišnim olujama u maju.
U izvještaju Odjeljenja za privredu i poljoprivredu gradske uprave u Bijeljini se navodi da je ove godine očekivan rekordan rod, s obzirom na gustinu sklopa biljaka i cjelovit izgled nakon izlaska iz zime, sve do nevremena u maju.
Zbog obimnih padavina svi proizvođači nisu uspjeli da izvrše hemijsku zaštitu biljaka protiv korova, bolesti i štetočina, dok je na jednom dijelu površina usljed dužeg zadržavanja vode došlo do potpunog uništenja usjeva.
Na području Bijeljine pod strnim žitima i uljanom repicom je 17.262 hektara, što je više za 2.467 hektara ili 16,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Proizvodnjom pšenice se na ovom području bavi 958 pravnih subjekata i 13.200 fizičkih lica, sa usitnjenim posjedom čija je prosječna površina 3,3 hektara.
U izvještaju resornog odjeljenja se navodi da poljoprivrednici na području Semberije imaju dovoljno žitnih kombajna i druge poljoprivredne mehanizacije i da to neće biti ograničavajući faktor za žetvu.
Kako se ističe, žitoprerađivači su spremni za preuzimanje svih tržišnih viškova pšenice, a od države se očekuju konkretne mjere na zaštiti domaće proizvodnje, prije svega pri utvrđivanju realne zaštitne cijene pšenice.
Lokalna vlast i poljoprivrednici Semberije očekuju i aktiviranje Robnih rezervi Republike Srpske na otkupu tržišnih viškova pšenice, čime bi se spriječile nagle oscilacije cijena i obezbijedila sigurnost stanovništva.
Skupština grada će, kako je najavljeno, uputiti inicijativu Vladi Republike Srpske da proglasi pšenicu za strateški proizvod Republike i da utvrdi zaštitnu cijenu koja bi bila stimulativna za proizvođače pšenice. Srna