BANJALUKA, Pravobranilaštvo Republike Srpske prošle godine dobilo 1.645 predmeta vrijednosti 32 miliona maraka, a izgubili 704 koja su Budžet RS koštala oko 12 miliona KM. Bez obzira na to, Glavni pravobranilac Republike Srpske Slobodan Radulj je, za CAPITAL, proteklu godinu ocijenio uspješnom.
U Izvjestaj o radu Pravobranilastva RS za 2012 navodi se da je Pravobranilaštvo RS riješilo 3.102 sporna predmeta čija se vrijednost procjenjuje na oko 948 miliona maraka.
U 576 predmeta, vrijednosti 68 miliona KM, sporovi su riješeni na drugi način.
Budžetu prijete tužbe teške 2,5 milijarde KM
Pred Pravobranilaštvom Srpske nalazi se još 12.000 predmeta ukupne vrijednosti oko 2,5 milijardi maraka, ali taj iznos je znatno veći jer nisu obuhvaćena nenovčana potraživanja u predmetima protiv Republike Srpske.
U izvještaju o radu Pravobranilaštvo nije navelo vrijednost parničnih premeta koji se odnose na nenovčana potraživanja kao što su: sporovi koji se odnose na svojinu i posjed nepokretnosti i stambeni sporovi, tako da je vrijednost ovih sporova znatno veća nego što je iskazana u statističkim podacima.
Sloboda Radulj je naglasio da procentualna riješenost predmeta ne zavisi od rada Pravobanilaštva, koji je stranka u postupku, već od nadležnih sudova pred kojima se nalaze predmeti.
“U prošloj godini uspjeli smo da oborimo presudu Okružnog privrednog suda iz Trebinja u slučaju Alijagić. Vrijednost tužbe sa dva miliona maraka našom žalbom smo smanjili na 300.000 KM. Imali smo jak intezitet novih tužbi iz Federacije BiH za nematerijalnu ratnu štetu, na svaku tužbu smo blagovremeno odgovorili i na ročištima izniosili argumente u korist Republike Srpske”, ističe Radulj.
U 2012. godini na prvostepene sudske odluke Pravobranilaštvo RS je uložilo 703 žalbe, a u 460 predmeta žalbe su uložene od drugih stanaka. U istom periodu je održano 7.792 rasprava.
U prethodne dvije godine, pred sudovima u BiH, podneseno je oko 4.200 tužbi, u kojima je tužena Republike Srpska, za naknadu nematerijalne štete sa ukupno označenim tužbenim zahtjevima od oko 600 miliona KM.
Prema podacima, prezentovanim u Informaciji u vezi tužbi građana iz Federacije BiH za naknadu povučeno je preko 1.700 tužbi koje su protiv Republike Srpske podnijeli logoraši iz Federacije BiH.
“To ne znači da je problem riješen, jer se prema važećim propisima, povučena tužba smatra kao da nije bila ni podnesena i može se ponovo podnijeti. Raspolažemo sa podacima da su neke povučene tužbe pred Osnovnim sudom u Banjaluci, ponovo podnesene pred sudovima u Federaciji BiH, i cijenimo da će broj ovih tužbi svakim danom biti sve veći i veći”, ističe se u izvještaju.
Pravobranilaštvo Republike Srpske u decembru prošle godine imalo je u radu 2.248 tužbi za naknadu ratne nematerijalne štete, a koju su podnijeli logoraši i civilne žrtve rata iz Federacije BiH. Iskazana vrijednost tužbi po ovom osnovu protiv Republike Srpske iznosi 351 milion KM.
Jelena Despotović