SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović izjavio je danas da ima čvrsta uvjeravanja od Uprave za indirektno oporezivanje BiH da će granični prelazi sa inspekcijskim nadzorom /BIP/ – Bijača i Gradiška, sa strane BiH biti spremni i prije 1. jula, kada je planiran ulazak Hrvatske u EU.
On očekuje da će granični prelaz Bijača biti pripremljen u privremenom režimu, kao što je i ranije najavljeno.
“Sa strane Hrvatske, odnosno EU, sve pripreme teku planiranom dinamikom. Kada je riječ o strani BiH, u Gradišci i Bijači ima određenih problema u punom osposobljavanju ovih prelaza sa prilaznim putevima i opremi koja treba da se montira”, rekao je Šarović danas na konferenciji za novinare u Sarajevu.
Kada je riječ o ostalim graničnim prelazima, Šarović je naglasio da će oni od 1. jula raditi normalno, osim što preko njih neće moći da se vrši promet roba biljnog, odnosno životinjskog porijekla.
Šarović je podsjetio da je BiH tražila sedam BIP-ova, ali da je odluka Evropske komisije da budu dva – Bijača i Gradiška, uz obrazloženje da su oni dovoljni, uz alternativu na Graničnom prelazu Izačić.
Govoreći o pismu direktora Generalnog direktorata EU za proširenje Stefana Sanina predsjedavajućem Savjetu ministara BiH Vjekoslavu Bevandi, u kojem traži od BiH da popusti u pregovorima o dodatnom protokolu na Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, Šarović je naveo da će se o njemu raspravljati na sjednici Savjeta ministara BiH.
“Savjet ministara BiH utvrdio je platformu za pregovore sa Evropskom komisijom i da li će se o tome raspravljati za par dana to će odlučiti predsjedavajući /Savjeta ministara Bih Vjekoslav/ Bevanda. Pregovaračka platforma postoji i ona je dokument koji je dobio opšti konsenzus u BiH i podrazumijeva da je BiH dala dovoljno koncesija i da u ovom trenutku nema prostora za dodatne koncesije, izuzev pregovora na ravnopravnim osnovama”, rekao je Šarović.
On je istakao da se u tom smislu iz pisma vidi da bi i nakon pristanka BiH na potpunu liberalizaciju oni razmotrili mogućnost za tri stavke za koje je BiH izrazila interes, što je za BiH potpuno neprihvatljivo.
“Mi smo pregovarači u tom procesu, poštujemo našeg susjeda Hrvatsku i ulazak u EU i želimo da održimo trgovinu ali imamo i svoje interese”, rekao je Šarović.
On je naglasio da postoji potpuni konsenzus poslovne zajednice, entiteta, poljoprivrednika i ostaje da se vidi da li će se određena prilagođavanja vršiti na Savjetu ministara, odnosno postoji spremnost za pregovaranje.
“Za nas je najbolja varijanta klasično tehničko prilagođavanje, dakle, da kroz Privremeni trgovinski sporazum konstatujemo da je ulaskom Hrvatske u EU, Unija dobila jednu članicu, a istovremeno iz CEFTE izlazi ista članica i da se u okviru Privremenog sporazuma ništa ne mijenja”, naveo je Šarović.
Direktor Generalnog direktorata EU za proširenje Stefano Sanino uputio je pismo predsjedavajućem Savjeta ministara BiH Vjekoslavu Bevandi u kojem traži od BiH da popusti u pregovorima o dodatnom protokolu na Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.
Od BiH se traži da, povodom ulaska Hrvatske u EU 1. jula, omogući nastavak bescarinskog uvoza svega što se i sada bescarinski uvozi iz Hrvatske, ali i da proširi ovu povlasticu na cijelu EU, odnosno da zadrži višegodišnji nepovoljan položaj iz sporazuma CEFTA 2006, bez vlastitih mogućnosti za izvoz.
Sanino u pismu navodi da je BiH pregovore u okviru sporazuma CEFTA izvršila na svoju vlastitu odgovornost, te da je odgovorna i što se velika većina poljoprivrednih proizvoda animalnog porijekla neće moći izvoziti u Hrvatsku nakon njenog pristupanja EU.
Navodeći da je EU metodologija još odranije jasno obrazložena, Sanino je poručio da će se Evropska komisija, čim BiH prihvati ovaj princip, obavezati da ocijeni i razmotri bilo koji dodatni prostor za pregovaranje o povećanju kvota za izvoz iz BiH šećera, ribe i vina. Srna