BRISEL, ZAGREB, Sistem brze razmjene informacija o nebezbjednim proizvodima Rapeks (Rapex) primio je tokom prošle godine ukupno 2.278 prijava, 26 odsto više nego godinu ranije, i povukao sa tržišta te proizvode opasne po potrošače, objavljeno je u Evropskoj komisiji u Briselu.
Najviše opasnih proizvoda bilo je iz Kine i Hongkonga, što ne znači da su njihovi proizvodi opasniji od drugih, nego da dominiraju u svjetskoj proizvodnji, pa su time i najbrojniji.
Prema pisanju hrvatskog Večernjeg lista, jedna prijava odnosi se na proizvod iz Hrvatske, ali se ne zna o kojem je tačno proizvodu riječ.
S tržišta EU povučeni su i takvi proizvodi kao što je upaljač u obliku male svinje, dječja perika izrađena od lako zapaljivog materijala, čak i haljine za djevojčice koje imaju vezice u predjelu vrata, pa su stoga proglašene opasnima.
Najviše prijava u 2012. stiglo je iz Mađarske (294), Bugarske (271), Španije (199), Njemačke (167) i Velike Britanije (146 prijava).
Najviše prijavljenih proizvoda potiče iz Kine i Hongkonga (više od 58 odsto), ali u Evropskoj komisiji naglašavaju da to ne znači da su se kineski proizvodi pogoršali u kvalitetu, već da ta brojka odražava dominantnu poziciju Kine u svjetskoj proizvodnji.
Među proizvodima koji su tokom 2012. označeni kao opasni, te su i povučeni sa tržišta EU, najviše je odjeće (34 odsto) i igračaka (19 odsto).
Igračke se najčešće povlače jer sadrže ftalate, hemijske materije koje se koriste za omekšavanje plastike, a propisi EU zabranjuju njenu upotrebu u proizvodima poput igračaka koje djeca često stavljaju u usta.
Ftalati su posebno opasni za dječake, jer utiču na potenciju.
U 2012. je bilo i 86 prijava koje su se odnosile na kozmetičke proizvode. Tanjug