BRISEL, Dogovor za postizanje sporazuma za finansijsku pomoć za Kipar u martu bio je veoma haotičan, zbog čega najviše rangirani evropski zvaničnici smatraju da je vrijeme da se osmisli način na koji region rješava krize i ko bi trebalo da učestvuje u tom procesu.
Zvaničnici smatraju da Međunarodni monetarni fond /MMF/, koji je dao svoj doprinos finansijskom ekspertizom i pozajmicama vrijednim više milijardi evra, možda više neće biti neophodan partner u donošenju ključnih odluka.
Prema mišljenju zvaničnika, evrozona bi trebalo da bude u stanju da brže donosi odluke i neophodne korake, ukoliko ne bi bila obavezana potrebom za jednoglasnim sporazumom između 17 zemalja članica.
Analitičari i brojni zvaničnici izvan Evrope i ranije su izražavali sličnu zabrinutost, ali sada su se o tome izjasnili evropski komesar za ekonomska i monetarna pitanja Oli Ren i član Upravnog odbora Evropske centralne banke Jerg Asmusen .
“Ukoliko MMF može svoje odluke donositi sa 85 odsto većine, a ne sa jednoglasnošću, pa zašto to ne može činiti i evrozona. Time bi donošenje odluka bilo mnogo efikasnije”, rekao je Ren, prenosi Asošijeted pres.
Asmusen je postavio pitanje da li je neophodna pomoć MMF, koji je dio trojke u koju spada Evropska centralna banka i Evropska komisija.
On je naglasio da je vrijeme da Evropa sama rješava svoje probleme, bez spoljne pomoći.
Analitičar Komercbanke Kristof Vejl istakao je da se evropski lideri polako bude i uviđaju ono što je na finansijskim tržištima već duže vrijeme bilo očigledno.
Vejl je zaključio da je trenutna struktura donošenja odluka nefunkcionalna, jer je nastala usljed krize i neophodno je izvršiti reformu.