NJUJORK, Na Wall Streetu su u srijedu Dow Jones i S&P 500 indeks dostigli nove rekordne nivoe, jer su naznake slabosti američke ekonomije, zajedno s podacima o niskoj inflaciji, ojačali uvjerenje da će Fed nastaviti voditi labavu monetarnu politiku.
Dow Jones ojačao je 60 bodova, ili 0,40 odsto, na 15.275 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,51 odsto, na 1.658 bodova, a Nasdaq indeks 0,26 odsto, na 3.471 bod, najviši nivo od novembra 2000. godine.
Novi rekordi berzovnih indeksa zahvaljuju se uvjerenju ulagača da će američka centralna banka nastaviti voditi labavu monetarnu politiku jer makroekonomski podaci ne najavljuju samoodrživ oporavak ekonomije.
Fed je juče objavio da je ukupna industrijska proizvodnja u SAD-u u aprilu pala 0,5 odsto, znatno više od 0,2 odsto, koliko su očekivali analitičari, nakon 0,3-procentnog rasta mjesec dana prije.
Uz nejako domaću potražnju, američki proizvođači ne mogu povećati proizvodnju zbog slabe inostrane potražnje, s obzirom na recesiju u evrozoni i usporavanje rasta kineske ekonomije.
Eurostat je juče objavio da je ekonomija evrozone u prvom tromjesečju pala 0,2 odsto, više nego što se očekivalo, pa se u tom bloku nastavlja najduža recesija od kada je 1999. uveden evro.
„Proizvodnja se ne uspijeva oporaviti. Slabost evropskih ekonomija i usporavanje rasta u zemljama u razvoju štete američkim proizvođačima više nego nejaka domaća potražnja. I to će potrajati još neko vrijeme“, kaže Ryan Sweet, ekonomista u kompaniji Moody's Analitics.
Nejaka potražnja izazvala je, pak, pad proizvođačkih cijena u SAD-u u aprilu za 0,7 odsto, najviše u protekle tri godine, što pokazuje da su inflacijski pritisci slabi.
Niska inflacija i slabost ekonomije podržavaju uvjerenje ulagača da će Fed nastaviti provoditi programe otkupa državnih i hipotekarnih obveznica, te tako na tržišta ulijevati svježi, jeftin novac.
A taj novac najveće prinose trenutno nalazi na tržištu akcija, s obzirom da su zbog rekordno niskih kamatnih stopa obveznice neprivlačne, dok se zbog slabosti ekonomije ne može očekivati rast potražnje za sirovinama, a stoga ni njihovih cijena.
„Ekonomski su podaci slabiji nego što smo očekivali, no nema razloga zbog kojih bi ulagači prodavali akcije. Tržište pokreću Fed, solidni poslovni rezultati kompanija i povjerenje potrošača. Stoga ulagači i dalje nalaze vrijednost na tržištu“, kaže Michael Binger, portfelj menadžer u fondu Gradient Investments.
Zahvaljujući tome, juče su porasle cijene akcija u devet od 10 sektora S&P 500 indeksa. Pritom su najviše, 1 odsto, porasli finansijski i sektor proizvođača roba za široku potrošnju.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,11 odsto, na 6.693 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,28 odsto, na 8.362 boda, novi najviši nivo u istoriji, a pariški CAC 0,41 odsto, na 3.982 boda. Hina