PODGORICA, Ostalo je još pet dana da nadležni u Crnoj Gori nađu rješenje za problem snabdijevanja Kombinata aluminijuma u Podgorici električnom energijom.
Ukoliko rješenje izostane, najvjerovatnije će uslijediti gašenje ćelija. Predstavnik Vlade u odboru direktora KAP, Nebojša Dožić, izjavio je da se nada kako će rješenje biti pronađeno.
– Glasanje je, na moj zahtjev, odloženo za ponedjeljak. Nadam se da će se, u međuvremenu, pojaviti neko rješenje, a ukoliko ga ne bude, počeće gašenje ćelija – rekao je Dožić.
U sindikatu Kombinata aluminijuma se nadaju da se najgore neće desiti, jer je KAP potreban Crnoj Gori.
– Ako bi se to kojim slučajem desilo, onda bi krivicu snosila Vlada Crne Gore i niko drugi. Ovdje se, očigledno, radi o pritisku „Elektroprenosa“ na Vladu – kaže za „Novosti“ Rade Krivokapić, predsjednik sindikata.
– „Elektroprenos“ je već upozorio na alarmantnost situacije, pa i na to da se narednih dana mora zaključiti ugovor o snabdijevanju električnom energijom.
Krivokapić kaže da dok radnici strpljivo čekaju rasplet situacije, uprava je već napravila plan za gašenje proizvodnje.
– Očekujemo da država hitno preduzme mjere, jer vremena nemamo. Poručujem da niko neće gasiti ćelije, a oni koji smatraju da Kombinat aluminijuma treba ugasiti, mogu to učiniti jednostavnim pritiskom na prekidač – kaže predsjednik sindikata. – Podsjećam da je KAP do sada platio više od 300 miliona evra duga za struju, pa smatram da preostali dio od 40 miliona nije preveliko opterećenje.
Krivokapić dodaje da ovo nije jedini problem zaposlenih u fabrici, već je tu i neizvjesna sudbina 120 radnika, koji su se našli na spisku onih kojima uprava Kombinata aluminijuma ukida stimulaciju i umanjuje zarade u rasponu od deset do 50 odsto.
– Po njihovoj procjeni radi se o „nedovoljno radno angažovanim radnicima“. Očigledno da se rješavanje pitanja KAP odlaže iz dana u dan, a što pojačava dalje gomilanje problema zaposlenih u fabrici – kaže Krivokapić. – Sada se poslodavac osilio, pa pravi novi spisak na kojem će se naći 600 radnika koji su prekobrojni.
Predsjednik sindikata naglašava da sve dok se ne potpiše ugovor o snabdijevanju električnom energijom i ne raskine ugovor sa ruskim vlasnikom, nema govora o tome da se rješava pitanje eventualnog viška zaposlenih.
– I dalje insistiramo na strogom poštovanju važećeg kolektivnog ugovora, naročito u dijelu koji se odnosi na prestanak potrebe za radom zaposlenih. Plašimo se da bi ovakvi postupci uprave KAP mogli da isprovociraju radnike i natjeraju ih na štrajk. To bi, u ovom momentu, bilo veoma opasno po KAP i održavanje kontinuiteta procesa proizvodnje – naglašava naš sagovornik.
Posljednjeg aprilskog dana Skupština Crne Gore usvojila je zaključke za KAP, a 20. maj posljednji je rok do kada mora biti formiran stručni tim koji će se pozabaviti analizom održivosti ove fabrike i aluminijumske industrije u Crnoj Gori.
Energetska mreža ugrožena
Predstavnici Crnogorskog elektroprenosnog sistema upozorili su da je energetska mreža i dalje ugrožena, kao i da nije moguće procijeniti koliko će sistem moći da funkcioniše. Predsjednik Odbora direktora CGES Dragan Laketić rekao je da je stanje nepromijenjeno i da se ne može tačno reći koliko će još sistem moći tako da funkcioniše. – To je neuobičajeno i neprimjereno stanje. Nadamo se da će situacija u narednim danima biti riješena, kao i da će ova agonija biti završena – kazao je Laketić. Novosti