VAŠINGTON, Timovi sa 13 koledža u SAD ponudili su inovacije koje bi trebalo da pomognu zemljama u razvoju da riješe neke aktuelne probleme.
Inovacije se tiču prenosivih staklenih bašti, bezbjednijih kontejnera za vakcine, betonskih ploča otpornih na zemljotrese…
Mnogi zemljoradnici u istočnoj Africi ne mogu da uzgajaju usjeve cijele godine zbog kišnih i sušnih perioda.
Studenti sa Državnog univerziteta Pensilvanije konstruisali su male staklene bašte koje povećavaju prinose do 20 odsto. Konstrukcija se sastoji od PVC cijevi i džakova za rižu.
Dizajn je jeftin i trajan, može da se proširuje i sagrađen je od svakodnevnog materijala, što smanjuje troškove i podstiče lokalnu privredu.
Jedan kontejner služi za bezbjednije čuvanje vakcina. Standardne kutije od stiropora lako se lome, pa se veliki broj vakcina u njima uništi pri transportu.
Studenti sa Univerziteta države Oklahome kažu da bi ih njihova sklopiva kutija bolje čuvala. Isti materijal koji koriste za kutiju – koristi se u izgradnji malih satelita.
Sklopive kutije napravljene su od tankog izolacionog materijala, deset puta boljeg od stiropora i oko deset puta otpornijeg na udarce.
Table od lakog betona mogle bi da zaštite kuće u Haitiju od zemljotresa. Zidarski blokovi u toj zemlji lošeg su kvaliteta, pa bi gradnja ovakvim tablama bila jeftinija, trajnija i bezbjednija.
Te table od lakog betona su ojačane i mogu da izdrže jače zemljotrese.
U Vašingtonu je nedavno otvorena izložba inovacija i pronalazaka koji bi mogli da pomognu ljudima u zemljama u razvoju.
Riječ je o eksponatima na izložbi “Otvoreni umovi”, održane pod pokroviteljstvom Nacionalnog udruženja univerzitetskih pronalazača i inovatora, koje svake godine odobrava sredstva za 50 studentskih pronalazačkih timova.
Udruženje je 1995. godine osnovala Fondacija “Lemelson“.
Izlagači se nadaju da će njihove inovacije pomoći onima kojima su najpotrebnije.