BEOGRAD, Srbiji je potreban aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) kako bi srpska vlada imala podršku u sprovođenju rezova u javnom sektoru, ocijenio je danas saradnik Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Saša Đogović.
On je na konferenciji za novinare rekao da javni sektor Srbije već sada proizvodi blizu polovine ukupnog spoljnog duga Srbije, s tendencijom da to bude i više.
“Jedan aranžman iz predostrožnosti s MMF-om trebalo bi da motiviše kreatore ekonomske politike da krenu u neizbježne i bolne reformske procese, da bi se na kraju njihovog mandata vidjele jasne naznake koje vode realnom oporavku privrede i društva”, kazao je Đogović.
Prema njegovim ocjenama, uz nepromijenjeni javni sektor, doći će do pucanja po svim šavovima i posljedica po Srbiju bi mogla biti kriza grčkog tipa.
“Produktivni dio srpske privrede nije više u stanju da hrani nabujalu metastazu javnog sektora koji ima ulogu parazita i potrebu da stalno traži nove izvore finansiranja, a koji se u uslovima slabih domaćih privrednih aktivnosti nalaze u tuđim izvorima finansiranja”, kazao je Đogović.
On je dodao i da je zbog nerestrukturiranog javnog sektora, koji je “rak rana” ovog društva, kao i zbog slabe privredne dinamike, iako se bilježi njen rast, budžetski deficit postao bolna tačka i da zato vlada pribjegava određenim poreskim zahvatima koji bi popunili tu prazninu.
“Povećanje doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje i rasterećenje privrede preko poreza na zarade mjere su koje će dati pozitivne efekte na karatak rok, ali one ne rješavaju problem”, naglasio je Đogović. Beta