NOVI SAD, Savremena laboratorija za ispitivanje kvaliteta mlijeka u Srbiji počela je danas da radi na Departmanu za stočarstvo Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
Direktor Departmana za stočarstvo Snežana Trivunović rekla je da laboratorija danas počela rutinski rad, a da će tokom mjeseca biti upriličena svečanost zvaničnog otvaranja.
“Sa tri sabirna mjesta danas će u laboratoriju našim terenskim vozilom doći 1.000 uzoraka mlijeka iz odgajivačnica u Vojvodini, čime praktično počinje rutinski rad”, izjavila je Trivunovićeva.
Laboratorija je za ovaj posao dobila zvanično ovlaštenje Ministarstva za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.
Prema riječima Trivunovićeve, laboratorija će, kada počne da radi punim kapacitetom, dnevno obrađivati 1.500 uzoraka mlijeka i za sada će pokrivati samo Vojvodinu odakle će mjesečno dolaziti 20.000 uzoraka.
“U planu je radom ove laboratorije bude obuhvaćena cijela Srbija, jer su njeni kapaciteti čak 60.000 uzoraka na mjesečnom nivou”, objašnjava Trivunovićeva.
Ona je istakla da rad laboratorije podrazumijeva redovnu kontrolu produktivnosti, odnosno mjesečne kontrole i određivanje količine mlijeka, sadržaja mliječne masti i proteina u mlijeku svakog grla u odgajivačnicama.
Trivunovićeva je naglašava da će laboratorija analizirati mlijeka iz odgajivačnica koje imaju goveda “holšatjn frizijske”, “simentalske” i “Bronjn Snjiš” rase, kao i za mliječne rase ovaca i koza.
“Redovnim laboratorijskim kontrolama mlijeka bitno se utiče na poboljšanje genetskog materijala, koji donosi veću produktivnost grla, odnosno veću zaradu odgajivačima”, objašnjava Trivunovićeva.
Analiza jednog uzorka u ovoj laboratoriji koštaće 80 dinara /oko 0,70 evra/, odnosno 96 dinara /oko 0,90 evra/ sa uračunatim PDV-om.
Trivunovićeva kaže da su i ranije rađene analize u toj laboratoriji, ali da su njeni podaci bili neuporedivi, jer nisu imali akreditacije, odnosno ovlaštenje resornog ministarstva.
“Sada će proizvođači, prije svega, dobijati tačnije podatke, biće im dostavljani pravovremeno, najkasnije do sljedeće mjesečne kontrole, a po potrebi i ranije. Ukoliko budu primjećene nepravilnosti, odmah će uslijediti upozorenje proizvođaču da bi mogao da reaguje na vrijeme”, navela je Trivunovićeva.
Laboratorija zadovoljava sve, pa i najstrože evropske standarde kada je riječ o analizi kvaliteta mlijeka.
“Laboratorija ima i visokostručan kadar i najsavremeniju opremu, što će obezbijediti da se unaprijed, prije nego što mlijeko uđe u preradu, zna kakvo je zdravlje krava i kakvog je kvaliteta ishrana životinja”, ističe Trivunovićeva, uz napomenu da je Srbija među posljednjim državama u Evropi koja je dobila laboratoriju tog nivoa.
Laboratorija na Departmanu za stočarstvo novosadskog Poljoprivrednog fakulteta okrenuta je, prije svega, odgajivačima kojim država po grlu daje godišnje podsticaje u iznosu od 20.000 dinara /oko 180 evra/ kada je riječ o kravama, odnosno 4.000 dinara /oko 36 evra/ po ovci i kozi.
U formiranju, odnosno finansiranju te laboratorije učestvovali su Ministarstvo poljoprivrede, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu i Poljoprivredni fakultet, a dio novca dobijen je i donacijama zemalja Evropske unije. Srna