BEOGRAD, Saradnik Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije Vladimir Gligorov je ocijenio da Vlada Srbije i dalje odlaže nepopularne poteze i da, osim usvajanja budžeta za 2013. godinu i fiskalne strategije, skoro ništa nije učinjeno da se preokrenu nepovoljna privredna kretanja.
“Privredna politika se gotovo isključivo oslanja na subvencije, a to u zemlji u kojoj padaju i privatna i javna potrošnja, teško da može da podstakne na ulaganja”, rekao je Gligorov u intervjuu za ekonomski mjesečnik “Ekonometar”.
On je upozorio da će, najvjerovatnije, budžetski deficit u Srbiji u 2013. biti iznad četiri odsto, a možda i dostići pet odsto bruto domaćeg proizvoda.
“Ako se želi smanjenje fiskalnog deficita biće potrebno ili dodatno smanjenje rashoda ili povećanje poreza. Kod rashoda, ako se ne želi smanjenje socijalnih transfera u vrijeme kada rastu socijalne tenzije, ostaje redukcija zaposlenih u javnom sektoru uz sanaciju gubitaša”, kazao je Gligorov.
U slučaju da bude neophodno povećanje poreza i akciza problem je, po njegovoj ocjeni, što su najveći poreski prihodi vezani za uvoz, čiji bi rast doveo do daljeg povećanja duga prema inostranstvu, koji je i sada veliki u odnosu na snagu srpske privrede.
Njegov je prijedlog da se najveći dio javnog sektora u Srbiji komercijalizuje, kako se ne bi i dalje knjižili gubici, odnosno da se privatizuje sve što nije prirodni monopol. Beta